12 października 2014

Niezły ból głowy mieli w maju przedsiębiorcy z branży maszyn budowlanych i specjalistycznych. Wiosną obrodziło w naszym kraju wielkimi imprezami targowymi. Ambitni w ciągu kilku tygodnia musieli pokonać setki kilometrów, ale najwyraźniej się opłaciło. W Kielcach i w Poznaniu działo się sporo, co tylko pokazuje, że systematycznie wychodzimy z kryzysu. Zapraszamy na relację z obu imprez.

 

Kielce trzymają się mocno

 

Wypada zacząć chronologicznie, dlatego od razu przenosimy się do Kielc. Impreza w stolicy województwa Świętokrzyskiego trwała od 14 do 17 maja. Nas oczywiście najbardziej interesuje oferta zaprezentowana w Kielcach. Na to zdecydowanie nie mamy prawa narzekać.

 

Impreza w południowej Polsce ma bardzo długą tradycję. Organizatorzy tradycyjnie zaprosili nas na kilka równoległych wydarzeń podczas jednych targów. Były to powiązane branżowo: XX Targi Budownictwa Drogowego AUTOSTRADA-POLSKA, XVI Międzynarodowe Targi Maszyn Budowlanych i Pojazdów Specjalistycznych MASZBUD, X Międzynarodowe Targi Infrastruktury, Salon Technologia i Infrastruktura Lotnisk TRAFFIC-EXPO – TIL oraz VI Międzynarodowe Targi Transportu Drogowego – Pojazdy Użytkowe ROTRA. Zagęszczenie merytoryczne przełożyło się na bardzo dobrą frekwencję – imprezę odwiedziło ponad 15 000 osób.

 

Co czekało na nich w Kielcach? Przede wszystkim bardzo bogata oferta. Targi przyciągnęły 485 firm z 21 krajów. Swoje stoiska rozstawiły na 11 000 metrów kwadratowych. Przydała się dobra kondycja. Organizatorom bardzo zależało na jak najszerszej tematyce. Oczywiście bazą była branża budowlana, która jednak od lat się zmienia i obejmuje coraz więcej specjalizacji. Stąd w Kielcach mogliśmy oglądać sprzęt typowo budowlany, drogowy, a nawet konstrukcje stalowe.

Targi są oczywiście miejscem nawiązywania kontaktów. Pod tym względem kielecka impreza ma od lat wyrobioną markę. Wystawcy przyjeżdżają tu, ponieważ mają niemal gwarancję zdobycia potencjalnych klientów. Przedstawiciele kilku firm, z którymi rozmawialiśmy, byli bardzo zadowoleni. Jeden z nich sprzedał minikoparkę, drugi podpisał kontrakt wart kilka milionów złotych. I o to chodzi! Dzięki takim imprezom naocznie przekonujemy się, że w branży dzieje się coraz lepiej, co w krótkim czasie powinno przełożyć się na poprawę koniunktury.

 

Intensywne targowe dni mogą dać się we znaki nawet doświadczonym zwiedzającym. Dlatego organizatorzy zadbali o rozrywkę. Mogliśmy podziwiać efektowny konkurs dla operatorów maszyn, czekały na nas pokazy ciężkiego sprzętu. Na pewno nie nudziły się dzieci – mogły zasiąść za sterami ogromnej koparko-ładowarki, pobawić się na placu zabaw i wyszaleć na dmuchanych sprzętach. Kto wie – może już jako dorośli odwiedzą targi w roli kontrahentów? Dużym zainteresowaniem cieszył się także symulator koparki, z którego skorzystało kilkaset osób.

 

INTERMASZ po raz pierwszy, ale nie ostatni

 

Z Kielc przenosimy się szybko do Poznania. Dlaczego szybko? Bo trzeba trochę odpocząć, a następnie wsiadać w samochód i pokonać kilkaset kilometrów!

 

W stolicy Wielkopolski 24 maja zakończyła się pierwsza edycja czterodniowych Międzynarodowych Targów Maszyn Budowlanych, Pojazdów i Sprzętu Specjalistycznego INTERMASZ. Teren MPT wciąż jest największym ośrodkiem targowym w Polsce, nic więc dziwnego, że wielu przedstawicieli branży było bardzo zainteresowanych szykowaną ofertą. I raczej się nie zawiedli.

 

W ciągu 4 dni swój asortyment przedstawiło 120 firm z 8 krajów. Wśród stoisk przewinęło się blisko 7 tysięcy osób. Wystawcy i organizatorzy podkreślają, że zdecydowana większość gości nie wybrała się tu na spacer. Udało się zawiązać bardzo dużo kontaktów handlowych, a także podpisać umowy o sporej wartości. Szybko nowych nabywców znalazły m.in. dźwig mobilny LTM 1200 marki Liebherr, dwie minikoparki Sunward czy koparka kołowa spod szyldu Hyundaia. To bez wątpienia duży sukces wystawców.

 

Pierwsza edycja mogła paść ofiarą syndromu „przyglądania się”. Wiele czołowych firm omija dziewicze edycje i obserwuje poziom zainteresowania. W przypadku INTERMASZU było inaczej. W Poznaniu stawili się wszyscy najwięksi dostawcy maszyn budowlanych i przedstawiciele czołowych polskich firm z branży. Dostawcy przywieźli ze sobą aż 60 rynkowych nowości. Sporym powodzeniem cieszyła się również oferta sprzętu do utrzymania terenów zielonych. To obecnie bardzo ważna gałąź przemysłu drogowego, na co wpływ mają duże wymagania ze strony Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

 

INTERMASZ na razie musi budować swoją markę, ale trzeba przyznać, że robi to z rozmachem. Organizatorzy zaprosili na targi całe rodziny, co było strzałem w dziesiątkę. Ogromną popularnością cieszyły się atrakcje dla najmłodszych. Dzieci mogły z bliska podziwiać wielkie maszyny, a nawet zasiąść za ich sterami. W Poznaniu dzień dziecka mieliśmy więc nieco wcześniej. Pokazy, konkursy i dużo śmiechu rozluźniły atmosferę targów, co bez wątpienia przełożyło się na jeszcze lepszy klimat do robienia interesów. Nie zabrakło też czegoś dla ambitnych operatorów, którzy mogli wziąć udział w zawodach sprawnościowych „Pogromcy Maszyn”. Ambicja bardzo się przydała, bo do wygrania były cenne nagrody.

 

INTERMASZ bez wątpienia okazał się sukcesem. Czy w przyszłym roku wystawcy znów zostaną zaproszeni do Poznania? Decyzję mamy poznać jeszcze w czerwcu. Wiele zależy od tego, czy uda się wygospodarować więcej miejsca – ogromne zainteresowanie targami pokazało, że warto pomyśleć o dodatkowym metrażu dla branży.

 

Dwie imprezy o podobnej tematyce w niemal tym samym czasie? Kontrowersyjne, ale nie narzekajmy. Branża nareszcie ma wybór i przedstawiciele firm sami decydują, gdzie chcą szukać nowych biznesowych kontaktów. Spójrzmy za zachodnią granicę – tam tradycja targowa jest przebogata i wszyscy na tym korzystają. Zakończmy zatem krótko – do zobaczenia za rok i w Kielcach i w Poznaniu!

 

                                                                                                                                         e-maszbud.pl

 

Branża ma się dobrze – relacja z majowych targów maszyn budowlanych.
Targi maszyn budowlanych NTERMASZ 2014 i MASZBUD 2014

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU