04 kwietnia 2016

Na obsłudze maszyny budowlanej nie powinno się oszczędzać, bo to niestety prosta droga do problemów. Oczywiście, nikt nie mówi tutaj o prewencyjnej wymianie kluczowych podzespołów, jednak są takie czynności, które po prostu należą do kanonu dbania o sprzęt, niemałej przecież wartości. Terminowa wymiana oleju hydraulicznego to absolutna podstawa. Koszt niewielki, a oddalenie potencjalnego ryzyka awarii bezcenne. Zapraszamy na kolejną odsłonę poradnika E-maszbud.pl!

 

Dlaczego terminowa wymiana oleju hydraulicznego jest tak ważna?

 

Olej hydrauliczny, podobnie jak silnikowy, jest substancją ulegającą naturalnemu starzeniu – im dłużej pracuje w maszynie, tym bardziej spadają jego właściwości. Degradacja oleju powoli prowadzi do tego, że nie jest on w stanie zapewnić dostatecznego smarowania podzespołów.

 

  • Nie ma tu żadnej filozofii. Przepracowany olej hydrauliczny po prostu się utlenia, wytrącają się w nim zabrudzenia zwiększające poziom tarcia, co oczywiście wpływa na przyspieszenie zużycia części roboczych. Odwlekanie wymiany nie ma więc po prostu sensu – szczególnie ekonomicznego – mówi E-maszbud.pl Grzegorz Wilgierz, specjalista z firmy WIBAKO.

 

Praca maszyny na zabrudzonym oleju hydraulicznym powoduje także roznoszenie zanieczyszczeń po całym układzie, szczególnie w miejscach trudno dostępnych. W efekcie błyskawicznie dochodzi do zapychania się filtra i pogarszania procesu filtracji.

 

Ważny też filtr

 

Oczywiście wymiana oleju hydraulicznego zawsze powinna być powiązana z wymianą filtra. Odpowiada on za oczyszczanie oleju z cząstek powstałych podczas jego pracy i chroni układ przed zabrudzeniem.

 

Jeśli doprowadzimy do silnego zanieczyszczenia filtra, wówczas nie będzie on w stanie w odpowiednim stopniu wyłapywać cząstek, a te dostaną się po prostu do kluczowych elementów układu hydraulicznego. Brudny filtr ponadto znacznie utrudnia obieg oleju, co przekłada się na zwiększenie zużycia paliwa i szybsze zużycie podzespołów.

 

Olej dobieramy ściśle do maszyny

 

Współczesne maszyny pracują w warunkach bardzo wysokiego ciśnienia hydraulicznego, dlatego wymagają stosowania znakomitej jakości olejów. Warto wiedzieć, że w skrajnych przypadkach substancja może osiągać temperaturę nawet 900 stopni Celsjusza.

 

  • Dlatego zawsze zalecam stosowanie olejów z dodatkami uszlachetniającymi, które sprostają tak ekstremalnym wymaganiom. Nie ma sensu sięganie po oleje starszej generacji, bo po prostu nie są one przystosowane do współczesnych maszyn – podkreśla nasz ekspert.

 

Jeśli dojdzie do awarii układu hydraulicznego, fachowy serwis ma wręcz obowiązek dokładnie wypłukać układ i zalać go nowym olejem oraz wymienić filtry. Jest to najprostszy i najskuteczniejszy sposób na uniknięcie kolejnej usterki.

Jak rozpoznać, że olej wymaga już wymiany? Najlepiej jest trzymać się interwałów przewidzianych przez producenta maszyny. Olej należy wymienić także w sytuacji, gdy podczas rutynowych oględzin stwierdzimy obecność czarnego osadu. Maszyna powinna więc być na bieżąco serwisowana w dobrej klasy serwisie, który będzie pamiętał o okresowej wymianie oleju hydraulicznego.

 

e-maszbud.pl

 

Terminowa wymiana oleju hydraulicznego – kluczowa dla wydłużenia żywotności maszyny. Poradnik E-maszbud.pl!

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU