24 czerwca 2016

W Stanach Zjednoczonych czy w Europie Zachodniej to już standard, u nas natomiast nadal nowość, by nie napisać – ciekawostka. Systemy sterowania maszynami budowlanymi prędzej czy później staną się podstawą funkcjonowania każdego placu budowy. Powód jest prosty – dążenie do automatyzacji, obniżenia kosztów, zwiększenia precyzji i wydajności.

 

Czym są systemy sterowania maszynami budowlanymi?

 

W praktyce działanie takich systemów sprowadza się do zapewnienia wysokiej precyzji pomiaru, która ułatwia pracę i eliminuje poważne błędy, jednocześnie zwiększając bezpieczeństwo na placu budowy. Dobry przykład to systemy marki Trimble, uznawane za jedne z najlepszych na świecie. Dystrybutorem tego rozwiązania na polskim rynku jest firma Sitech, która udostępniła nam sporo szczegółów na temat promowanych przez siebie rozwiązań.

 

System pomiarowy może m.in. wskazać maszynie dokładną pozycję narzędzia (chociażby czerpaka czy lemiesza) w stosunku do zaplanowanego wymiaru. Na tym nie koniec. Sterowanie bardzo przydaje się także operatorowi – na ekranie w kabinie maszyny wyświetlany jest projekt budowy, dzięki czemu kierowca zna dokładne odległości i nie ma problemu z wyznaczeniem miejsca wykopu. Nie są do tego potrzebne paliki geodezyjne.

 

Kolejną funkcją systemu sterowania jest pełna automatyzacja niektórych typów maszyn. W najbardziej zaawansowanych rozwiązaniach, które wykorzystują technologię 3D, sprzęt jest dosłownie „prowadzony za rękę”, a układ hydrauliczny pozostaje pod kontrolą systemu zintegrowanego z jego jednostką sterującą. Szczególnie w spycharkach praca operatora sprowadza się więc praktycznie tylko do operowania joystickiem i kontrolowania jazdy.

 

Systemy sterowania maszynami Trimble – dedykowane poszczególnym pracom budowlanym

 

W gamie systemów Trimble dostępne są różne rozwiązania przeznaczone do stosowania w poszczególnych pracach budowlanych:

 

  • Systemy 2D – mają zastosowanie w prostych pracach ziemnych i na mniejszych placach budowy. Takie systemy świetnie sprawdzają się w robotach drogowych i przy budowie domów, obiektów sportowych czy kopaniu rowów. Sterowanie oparte jest na dwuosiowym niwelatorze laserowym, którego zadaniem jest określenie płaszczyzny odniesienia, a także na sygnałach pochodzących z odbiorników laserowych przekształcanych przez układ hydrauliczny maszyny.

  • Systemy 3D – bardzo nowoczesne rozwiązanie oparte o sterowanie tachimetrem UTS, które doskonale sprawdza się w przypadku prac wymagających najwyższej dokładności. Systemy optyczne najczęściej wykorzystuje się do realizacji dużych inwestycji budowlanych, szczególnie na terenach zasłoniętych, jak tunele i lasy oraz wszędzie, gdzie utrudnione jest korzystanie z systemów opartych na sygnale GNSS.

  • Systemy 3D GPS/GNSS - czyli Global Navigation Satellite System. Ten rodzaj sterowania bazuje oczywiście na systemie nawigacji satelitarnej. Jest to rozwiązanie bardzo precyzyjne (możliwe jest ustalenie pozycji maszyny z dokładnością do 1 centymetra) i sprawdza się przy pracach wielkopowierzchniowych.

 

Poza tym dostępne są systemy sterowania za pomocą czujników i czujnika ultradźwiękowego, które jednak cieszą się mniejszą popularnością.

Jak widać możliwości wykorzystania i zaprogramowania systemów sterowania maszynami budowlanymi są ogromne i nic dziwnego, że cały świat zmierza właśnie w tym kierunku. Systemy te można zastosować w praktycznie każdej maszynie, w szczególności w: koparkach, spycharkach, równiarkach, minikoparkach, rozściełaczach asfaltu, frezarkach i walcach.

 

e-maszbud.pl


 

Trimble - nowoczesne systemy sterowania maszynami budowlanymi

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU