29 września 2016

Kontynuujemy nasz cykl poradników, w których rozkładamy maszyny budowlane na części pierwsze. Sporo napisaliśmy już o układach hydraulicznych i ich poszczególnych podzespołach, ale temat nie jest skończony. Pora bliżej przyjrzeć się układom sterującym, które mają kluczowe znaczenie dla działania hydrauliki w maszynie.

 

Układ sterujący – co w nim znajdziemy?

 

Układ sterujący znajduje się pomiędzy pompą hydrauliczną a odbiornikiem. Tworzą go więc rozdzielacze i zawory. Rolą rozdzielacza jest przekazanie cieczy pod odpowiednim ciśnieniem do właściwego kanału, którym następnie olej trafia do podzespołu.

 

  • Zasada działania wszystkich rozdzielaczy jest generalnie taka sama. Polega na zmianie pozycji suwaka, co powoduje, że ciesz trafia do odpowiedniego kanału. Zawór natomiast reguluje ciśnienie oleju. - mówi Sebastian Rusin z firmy WIBAKO specjalizującej się w naprawie układów hydraulicznych.

 

Rozdzielacze różnią się jednak między sobą ze względu na sposób sterowania.

 

Trzy główne typy rozdzielaczy

 

W układach sterowania stosowane są różne rozdzielacze. Pierwszy typ to rozdzielacze sterowane mechanicznie:

 

  • W tym przypadku suwak zmienia pozycję poprzez poruszenie dźwignią. We współczesnych maszynach takie rozdzielacze nie pełnią roli rozdzielaczy głównych. Nadal są jednak wykorzystywane do sterowania, głównie w joystickach i pedałach – informuje Sebastian Rusin.

 

Drugi popularny typ to rozdzielacze sterowane elektronicznie:

 

  • Położenie suwaka w takim rozdzielaczu zmienia cewka, czyli elektromagnes. Ta metoda jest również stosowana w mniejszych zaworach odpowiedzialnych za przekazanie ciśnienia sterowniczego – dodaje specjalista z WIBAKO.

 

Trzeci typ rozdzielacza jest sterowany hydraulicznie. W tym przypadku suwak zmienia swoje położenie przy pomocy energii cieczy. Takie sterowanie najczęściej jest wykorzystywane w rozdzielaczach głównych maszyn budowlanych.

 

Jak widać w układach sterujących można spotkać różne typy rozdzielaczy, co bywa kłopotliwe w razie wystąpienia usterki. Wówczas lepiej jest zaufać doświadczonemu serwisowi, który będzie wiedział, jaki rozdzielacz uległ awarii i jak go fachowo naprawić.

 

e-maszbud.pl

Układy sterujące w maszynach budowlanych. Poradnik e-maszbud.pl

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU