15 września 2015

Rozściełacze do asfaltu są maszynami wyjątkowo precyzyjnymi. Na ową precyzję wpływ ma cała masa elementów, które potencjalnie mogą ulec awarii. Efektywność pracy rozściełacza zależy w dużej mierze od prawidłowego ustawienia tampera i przedniej ścianki stołu maszyny. W tym poradniku podpowiemy Wam, na co należy zwrócić uwagę podczas regulacji. Posłużymy się przykładem maszyn wyposażonych w stół Voegele. Zapraszamy!

 

Ustawianie tampera – liczy się precyzja

 

Tamper należy do tych elementów stołu, które najczęściej ulegają awarii. Wynika to głównie z faktu jego nieprawidłowego ustawienia. Trzeba pamiętać o tym, że tamper musi mieć jednakowy skok na całej długości układanej nawierzchni. W przeciwnym razie pracę trzeba będzie powtórzyć:

 

  • Tamper ustawia się poprzez obrócenie tulei mimośrodowej na wale, która napędza tamper. Warto zwrócić uwagę, że tuleję można przestawiać od tyłu stołu, między poszczególnymi odcinkami budowy. Wysokość tampera zmieniamy za pomocą śruby, ale wcześniej zwalniając nakrętkę kontrującą – radzi Tomasz Lis, szef serwisu w firmie Bellator.

 

Skok tampera można ustawiać w wielu zakresach, najczęściej 2, 4 i 7 mm. Zawsze punktem odniesienia jest dla nas blacha gładząca. Przy skoku 2 mm tamper ustawiamy na równi z blachą, kontrolując to dłonią.

 

Ustawianie przedniej ścianki stołu

 

Gdy prawidłowo ustawiliśmy już tamper (musi on być ustawiony w taki sposób, aby na całej szerokości przylegał do listwy ślizgowej), możemy przystąpić do ustawiania przedniej ścianki stołu. To kolejna, bardzo precyzyjna praca, od której zależy późniejsza efektywność maszyny:

 

  • Po wyregulowaniu tampera ustawiamy blachę ze stali sprężynowej w taki sposób, aby pomiędzy nią a tamperem uzyskać minimalny, wynoszący od 0,5 do 1 mm odstęp. Następnie luzujemy śruby, wymieniamy podkładki i ustawiamy przednią ściankę pilnujący, aby była ona położona równolegle do tampera, a najlepiej lekko pochylona w przód. W ten sposób uzyskamy idealne ustawienie – dodaje Tomasz Lis z Bellatora.

 

Proces ustawiania przedniej ścianki zawsze należy zakończyć skontrolowaniem odległości pomiędzy tamperem a blachą ze stali sprężynowej. W przypadku jakichkolwiek odchyłów od zakresu 05-1 mm, konieczna jest ponowna regulacja.

 

Wszystkie porady zawarte w tym artykule dotyczą wyłącznie rozściełaczy wyposażonych w stół marki Voegele. W przypadku stołów pozostałych producentów procedura ustawiania będzie wyglądać zupełnie inaczej.

 

e-maszbud.pl

Ustawianie tampera i przedniej ścianki stołu rozściełacza do asfaltu – o czym trzeba pamiętać, na co uważać? Poradnik e-maszbud.pl

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU