24 marca 2015

Każda maszyna budowlana ma słabe punkty i bez wątpienia należy do nich pompa hydrauliczna, która jest obciążona intensywną pracą, często w niesprzyjających warunkach. Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę podczas wymiany pompy, aby cała operacja przebiegła szybko i bez zbędnych komplikacji? Zapraszamy do kolejnej części naszego poradnika.

 

Sama wymiana to nie wszystko

 

Wymianę pompy hydraulicznej oczywiście najlepiej jest zlecić wyspecjalizowanemu zakładowi mechanicznemu, który dysponuje odpowiedniej jakości sprzętem, także diagnostycznym i kalibracyjnym. Jeśli w grę wchodzi wymiana pompy na nową (w wyniku zwykłego zużycia starej) lub remont oryginalnego urządzenia, należy pamiętać o dokładnym sprawdzeniu całego układu hydraulicznego.

 

Koniecznie musimy skupić się na dokładnym usunięciu wszelkich zanieczyszczeń i osadów z zużytych części, które lubią gromadzić się w przewodach, zbiorniku oleju i filtrach – podkreśla Grzegorz Wilgierz z firmy WIBAKO, która specjalizuje się w remontach maszyn budowlanych.

 

Oczywiście przy okazji tej operacji wymieniamy też filtry i olej, co na tym etapie jest łatwe i tanie.

Gdy montujemy nową lub wyremontowaną pompę zwracamy szczególną uwagę na czystość podłączanych przewodów. Nie mogą się do nich dostać żadne nieczystości. Wymienioną pompę odpowietrzamy przed uruchomieniem.

 

Gdy pompa została uszkodzona czeka nas więcej pracy

 

W przypadku wymiany uszkodzonej pompy hydraulicznej będziemy zmuszeni poświęcić więcej czasu na czynności czyszczące. Bezwzględnie trzeba w takiej sytuacji oczyścić cały układ hydrauliczny, czyli przewody, zbiornik, chłodnicę, silniki hydrauliczne, siłowniki i rozdzielacze: Oczyszczanie układu to bardzo ważny etap, ponieważ jeśli doszło do uszkodzenia pompy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wydostały się z niej różne zanieczyszczenia, a nawet drobne elementy, które po prostu nie mogą znajdować się np. w przewodach – mówi Grzegorz Wilgierz.

 

Dalsze czynności przebiegają praktycznie tak samo, jak w przypadku wymiany pompy z powodów eksploatacyjnych. Pamiętajmy, aby już po zainstalowaniu nowego urządzenia i jego krótkim uruchomieniu sprawdzić stan filtrów. Jeśli znajdą się w nich niepożądane elementy, należy jeszcze raz sprawdzić skąd pochodzą i usunąć wszystkie, bo może to doprowadzić do ponownego uszkodzenia pompy.

 

Oczywiście po wymianie urządzenia należy przez jakiś czas obserwować pracę maszyny. Jeśli będzie ona słabnąć lub zwalniać jest to znak, że z nową lub wyremontowaną pompą dzieje się coś złego. Zdradzi nam to np. stan oleju.

 

e-maszbud.pl

Wymiana pompy w maszynie budowlanej – na co zwrócić uwagę? Poradnik e-maszbud.pl

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU