15 maja 2017

Nie jest żadną tajemnicą, że niewielu przedsiębiorców stać na to, aby zbudować kompletny park maszynowy, w którym znajdą się sprzęty używane tylko zgodnie z ich specjalizacją. Zwykle jest tak, że firma kupuje 2-3 maszyny o uniwersalnych zdolnościach, a następnie dokupuje do nich odpowiedni osprzęt. Jest to ekonomiczne i bardzo praktyczne rozwiązanie. Problem w tym, że nie wszyscy producenci mogą zaoferować kompletny wybór osprzętu. Pod tym względem wzorem jest firma Caterpillar. Producent proponuje przedsiębiorcom osprzęt do wszystkich maszyn CAT. W tym numerze E-maszbud.pl pokusiliśmy się o krótki przegląd tej oferty.

 

Osprzęt do maszyn CAT – wybór kompletny

 

Oferta Caterpillara rzeczywiście może imponować. Producent przygotował aż 36 grup produktowych, w których mieści się osprzęt przeznaczony do przeróżnych prac: od kopania, przez wyburzenia, po utrzymanie ulic. Oczywiście ofertę uzupełniają złącza ułatwiające szybką wymianę osprzętu oraz zrywaki.

 

Obecnie właściciele maszyn CAT mogą wybierać spośród następującego osprzętu: chwytaków, dmuchaw śniegowych, frezarek do nawierzchni, glebogryzarek, głowic do karczowania, głowic do kopania rowów, głowic do rozdrabniania, głowic ścinkowych, kos poziomych, lemieszy, łyżek do kompaktowej ładowarki kołowej, łyżek do koparek, łyżek do koparko-ładowarek montowanych z przodu, łyżek do koparko-ładowarek montowanych z tyłu, łyżek do ładowarek o sterowaniu burtowym, łyżek do ładowarek teleskopowych, łyżek do ładowarek, młotów hydraulicznych, narzędzi wieloczynnościowych, nożyc, pił, pługów do śniegu, pługów śnieżnych, ramion do przeładunku materiałów, rozdrabniaczy, szczotek, świdrów ziemnych, walców wibracyjnych, wideł do bel, wysięgników kratowych, zestawów do usuwania gałęzi, zgrabiarek, zrywaków. To w sumie kilkaset pozycji!

 

Co bardzo ważne osprzęt Caterpillar jest uniwersalny, dzięki czemu wiele spośród tych narzędzi może być montowanych pomiędzy różnymi maszynami CAT. Przedsiębiorca nie musi więc kupować osprzętu dedykowanego jednej tylko maszynie, ale zainwestować w kilka urządzeń i montować je na różnych maszynach, w zależności od aktualnych potrzeb czy możliwości.

 

Osprzęt do koparek CAT

 

Zacznijmy od małych koparek. W teorii taka maszyna nadaje się tylko do kopania, jednak stosując opcjonalny osprzęt można całkowicie zmienić jej przeznaczenie. Caterpillar do maszyn CAT oferuje różne rodzaje łyżek, narzędzi wieloczynnościowych (kruszarki do betonu czy nożyce), chwytaki, rozdrabniacz pomocniczy, zrywak, młoty, płyty wibracyjne czy wreszcie głowicę Indexator Rototilt. To sprawia, że zwykła, mała koparka, może w ciągu kilku chwil stać się np. efektywnym narzędziem wyburzeniowym.

 

W przypadku średnich koparek Caterpillar oferuje niemal ten sam osprzęt, który występuje w małych maszynach (za wyjątkiem kilku pozycji), ale dodatkowo daje znacznie większy wybór złączy i szybkozłączy, a także sprzęgów CAG umieszczanych pomiędzy szybkozłączem CW a swobodnie wiszącym chwytakiem.

 

Duże koparki CAT to maszyny do najcięższych prac, dlatego przeznaczony do nich osprzęt wyróżnia się ogromną wytrzymałością. Poza szerokim wyborem łyżek i złącz znajdziemy tutaj także specjalne chwytaki do recyklingu i prac wyburzeniowych oraz chwytaki do przenoszenia i płyty wibracyjne.

 

Oczywiście równie duży wybór osprzętu dotyczy koparek kołowych. Jeśli natomiast chodzi o koparki przejezdne i koparki do prac przeładunkowych, to dominującym osprzętem są wszelkie chwytaki, kruszarki, nożyce, młoty i narzędzia wieloczynnościowe – w sumie to kilkadziesiąt specjalistycznych pozycji.

 

Osprzęt do ładowarek kołowych CAT

 

Caterpillar nie zapomniał o właścicielach ładowarek kołowych – tutaj wybór osprzętu zaczyna się od klasy średnich maszyn. Właściciel może w łatwy sposób zamienić klasyczną ładowarkę w wózek transportowy – wystarczy zainwestować w zakup wideł paletowych, wideł do załadunku dłużyc czy ramienia do transportu i przeładunku materiałów.

 

W gamie dużych ładowarek kołowych osprzęt stanowią przede wszystkim specjalistyczne łyżki – np. do marmuru, łyżki skalne, łyżki do bloków, ale także widły, zgrabiarki i zęby zrywające.

 

Osprzęt do spycharek gąsienicowych CAT

 

Specjalistyczny osprzęt pozwala zmienić funkcję spycharki gąsienicowej i wykorzystać maszynę do różnych prac, także tych spoza placu budowy. Caterpillar oferuje tutaj przede wszystkim różnego rodzaju lemiesze: proste, półuniwersalne, głębokie do węgla, do rekultywacji, do wiórów drzewnych, do pracy na wysypiskach i amortyzowane. Dzięki temu spycharka może być wykorzystywana zarówno do prac budowlanych, jak i przy wyrębie lasu czy utrzymaniu wysypisk.

 

Uniwersalność czy wręcz wielofunkcyjność współczesnych maszyn budowlanych jest imponująca, na co ogromny wpływ ma właśnie szeroki wybór osprzętu roboczego. Caterpillar pokazuje, jak należy budować kompleksową ofertę akcesoriów spełniającą potrzeby przedsiębiorców. Dodajmy, że polscy klienci mogą skorzystać z pomocy w doborze osprzętu u autoryzowanego przedstawiciela marki Caterpillar w Polsce, firmy Bergerat Monnoyeur.

 

e-maszbud.pl

Zmień swoją maszynę w wielofunkcyjnego eksperta! Osprzęt do maszyn CAT

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU