30 czerwca 2015

Bardzo mocny początek wiosny w wykonaniu firmy Manitowoc. Producent wprowadził właśnie na rynek nowy model żurawia na podwoziu terenowym, który ma przesuwać granicę pracy w ekstremalnych warunkach, Grove GMK5250L przewyższa swoich bezpośrednich konkurentów w większości parametrów. Zapraszamy do poznania go bliżej.

 

Znakomite osiągi 

 

Nowy żuraw Manitowoc Grove GMK5250L powstaje w fabryce producenta w niemieckim Wilhelmshaven. 250-tonowa, potężna maszyna wyróżnia się przede wszystkim aż 70-metrowym wysięgnikiem hydraulicznym. Jego długość to nie wszystko – dzięki specjalnej konstrukcji wysięgnik zapewnia najlepsze parametry pracy zarówno w pionie, jak i w poziomie. Żadna inna maszyna tego typu obecna na rynku nie może się pod tym względem równać z koncepcją Manitowoc. Zasięg może zostać zwiększony poprzez 21-metrowy odchylany wysięgnik oraz dwa dodatkowe 8-metrowe, które w połączeniu dają aż 37 metrów dodatkowej długości. Co ważne, cały zasięg jest dostępny nawet w sytuacji, gdy żuraw już pracuje w trybie pełnego wysunięcie 70-metrowego ramienia. 

 

Manitowoc mocno podkreśla, że Grove GMK5250L jest zdecydowanie najbardziej zwrotną maszyną tego typu, jaka pojawiła się w ofercie któregokolwiek z producentów. Można się z tym zgodzić, szczególnie jeśli weźmiemy pod uwagę klasę wyłącznie żurawi pięcioosiowych. Dźwig napędzany jest silnikiem Mercedes-Benz, który spełnia normę emisji spalin Tier 4. Sześciocylindrowa jednostka osiąga aż 520KM, co jest koniecznością w przypadku tak dużego żurawia. 

 

Nowoczesne rozwiązania dla zwiększenia oszczędności 

 

Manitowoc chwali się, że silnik wykazuje bardzo niski apetyt na paliwo – w badaniach nawet o 30% mniejszy niż w poprzednim modelu. To przekłada się na realne oszczędności. Tak dobry wynik to w głównej mierze efekt zastosowania świetnego sprzęgła typu VIAB turbo i zintegrowanego retardera.

 

Grove GMK5250L jest pierwszym dźwigiem na rynku, który korzysta z systemu VIAB. Pozwala ona znacznie ograniczyć ryzyko spalenia sprzęgła i przegrzania płynu, jednocześnie ułatwiając ruszanie i hamowanie. Układ działa w bardzo niskim zakresie obrotów, dzięki czemu zapewnia silnikowi odpowiedni zapas mocy wtedy, gdy jest ona najbardziej potrzebna podczas pracy w trudnych warunkach terenowych. Ruszanie pod górę nawet o dużym nachyleniu i na podłożu gruntowym przestaje być problemem. Przypomnijmy, że mówimy o 250-tonowej maszynie, która generalnie ma pracować właśnie w takich warunkach. Każda z tych funkcjonalności VIAB jest więc na wagę złota i zabezpieczenia przed kosztowną awarią.

 

Jednocześnie system VIAB poprawia parametr zwrotności żurawia, ułatwia manewrowanie i hamowanie na bardzo nierównym terenie, podnosi wytrzymałość napędu na najwyższe obciążenia. To dodatkowe korzyści, które każą widzieć w technologii zastosowanej w żurawiu Manitowoc prawdziwego przyjaciela operatora. 

 

Grove GMK5250L zaprasza do środka 

 

Kabina operatora jest wzorem ergonomii i komfortu pracy. Manitowoc zastosował tu Crane Control System, który jest zaawansowanym układem sterowania maszyną, ale nastawionym na przejrzystość i łatwość użytkowania. Operator skupia się na używaniu pokrętła sterującego i nowej jakości joysticków. Znakomitą opcją jest także tryb Boom Configuration. Operator ustawia za jego pośrednictwem konkretny zakres wysunięcia wysięgnika, a resztę załatwia już pokładowa elektronika. Znacznie ułatwia to pracę i zwiększa jej precyzję.

 

W nowym modelu Manitowoc zwrócił też uwagę na obniżenie masy maszyny, aby umożliwić jej pracę w bardzo różnych warunkach gruntowych i przejazd zgodnie z lokalnymi przepisami. Do tego żuraw jest świetnie zbilansowany pod względem rozmieszczenia ciężaru.

 

Manitowoc Grove GMK5250L to zdecydowanie najbardziej zaawansowany żuraw w kategorii maszyn do 250 ton. Trzeba docenić jego bardzo dobre parametry jazdy, świetny system VIAB oraz doskonałe zoptymalizowanie pracy wysięgnika. Widać, że jest to konstrukcja dopracowana. 

 

e-maszbud.pl

Żuraw samojezdny Manitowoc Grove GMK5250L – nowy dominator w swojej klasie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU