10 października 2014

 

Człowiek ma pewną bardzo charakterystyczną przypadłość – szybko przyzwyczaja się do wygody. Ta cecha ujawnia się też na naszych placach budowy, gdzie od kilku lat największe uznanie zyskuje sprzęt spełniający szerokie wymagania. Uniwersalność, mobilność i potężna moc ucieleśniają się przede wszystkim w kategorii wielkich żurawi samojezdnych. Jednym z liderów w ich produkcji jest firma Grove należąca do grupy Manitowoc, prezentująca swoje najnowsze modele.

Grove GMK6300L – wzór w swojej klasie

Jednym z najbardziej popularnych hydraulicznych żurawi samojezdnych na rynku jest flagowa propozycja marki Grove, czyli model GMK 6300L. Imponuje już sama specyfikacja tej maszyny. Udźwig wynosi aż 300 ton, co w zupełności wystarczy w większości zastosowań budowlanych.

Tym, co wyróżnia tę konstrukcję, jest siedmiosekcyjny wysięgnik podstawowy o długości 80 metrów – to najlepszy wynik w klasie wszystkich żurawi samojezdnych. Osiąga on 117 metrową wysokość – wraz z wysięgnikiem dodatkowym, która wciąż pozwala na bardzo dobry udźwig – do 2 ton.

Klienci szukający najlepszych wartości nie mają czego szukać u konkurencji – model GMK 6300L osiąga o ponad 30% lepsze wartości.
Ten żuraw idealnie sprawdza się przy najcięższych zadaniach na każdym placu budowy. Producent ma się czym chwalić.

W modelu GMK 6300L producent zastosował rewelacyjny system elektronicznego sterowania skrętem dwóch tylnych osi. Opatentowany „Steer by wire” pozwala na bardzo dużą mobilność żurawia nawet w ciasnym otoczeniu. Operatorzy zacierają ręce. Oczywiście w XXI wieku nie można zapomnieć o środowisku i dużej wydajności – połączenie tych interesów jest możliwe dzięki nowym silnikom od Mercedesa o imponującej mocy, które spełniają surowe normy emisji spalin czwartego stopnia TIER IV.

Grove GMK 6400 – do najcięższych zadań

Większy brat opisanego 6300L szczyci się przede wszystkim rewelacyjnym udźwigiem na poziomie 400 ton. To już prawdziwa ekstraklasa w tej kategorii żurawi, a taki wynik pozycjonuje GMK 6400 w ścisłej czołówce. Wysięgnik podstawowy wraz z wysięgnikiem wychylnym pozwala osiągnąć 134-metrową wysokość pod hakiem.

Manitowoc również w tym modelu stawia na silnik Mercedesa o mocy aż 405 kW, który oczywiście spełnia normy TIER IV. Ma przy tym dość umiarkowany apetyt na paliwo.

Warto bliżej przyjrzeć się napędowi. Jest on realizowany w sposób hybrydowy. Co to oznacza? Otóż cztery pierwsze mosty żurawia napędzane są w tradycyjny sposób, jednak dwa tylne dołączane są przez hydraulikę dopiero na placu budowy. Każde przekroczenie prędkości powyżej 20 kilometrów na godzinę powoduje odłączenie tylnej części napędu, dzięki czemu żuraw dużo lepiej się prowadzi, zużywa mniej paliwa, a elementy podwozia wolniej się zużywają. Świetne rozwiązanie.

Klienci mogą zażyczyć sobie wyposażenia żurawia GMK 6400 w rewolucyjny system Mega-Wing-Lift. Pozwala on znacząco zwiększyć udźwig obu wysięgników o blisko 70%. Dla wysokości 60 metrów wartość udźwigu wzrasta z 38 do 64 ton. Imponujące.

Grove – lider w innowacyjności

Dwa flagowe żurawie samojezdne zostały wyposażone w rozwiązania, dzięki którym Grove zostawia swoją konkurencję daleko w tyle. Przede wszystkim mamy na myśli system Megatrak. Spotkamy go wyłącznie w żurawiach tego producenta. Jest to niezależne zawieszenie każdego koła, co bardzo przydaje się na często nierównym gruncie. Koła mają dzięki temu stały kontakt z podłożem i nie tracą przyczepności nawet w ekstremalnie trudnym terenie. Operator steruje systemem z poziomu kabiny i ma możliwość zwiększenia prześwitu o 30 centymetrów.

Bardzo ciekawym patentem jest również Twinlock. To specjalny sposób bolcowania wysięgnika przy pomocy dwóch bolców montowanych w osi ramienia. Takie rozwiązanie maksymalnie automatyzuje cały proces podnoszenia ładunku. System może zablokować daną sekcję wysięgnika w zaprogramowanej przez operatora pozycji, co dodatkowo znacząco wpływa na poprawę bezpieczeństwa i komfortu pracy.

Kolejnym wartym uwagi rozwiązaniem jest Megaform, czyli zastosowanie nowego kształtu przekroju wysięgnika, co pozwoliło na osiągnięcie tak imponujących wartości podnoszenia przy zachowaniu dość kompaktowych rozmiarów ramienia.

W przypadku tak dużych żurawi kluczowe znaczenie ma ich bezawaryjność. Produkty Grove znane są z wysokiej jakości wykonania, a klienci na całym świecie bardzo chwalą ich możliwości. Dla podniesienia efektywności obsługi producent w swoich modelach stosuje system CraneStar, który pozwala na internetową łączność z centrum serwisowym. Specjaliści od razu otrzymują informację o ewentualnych usterkach i mogą szybko zareagować. W ten sposób eliminowane są nieprzewidziane przestoje na placu budowy, które zawsze generują olbrzymie straty.


                                                                                                                                    e-maszbud.pl

 

Żurawie terenowe Grove  – tam, gdzie liczy się udźwig.
Grove GMK6300L, GMK6400.

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU