13 maja 2019

Właściwe zagęszczenie gruntu jest jedynym sposobem na to, aby osiągnąć satysfakcjonujący efekt prac budowlanych, zwłaszcza przy realizacji projektów drogowych. Wykonawcy mają dziś do dyspozycji bardzo zaawansowany sprzęt w postaci walców, zarówno samojezdnych, jak i obsługiwanych ręcznie. Kilka modeli zasługuje na szczególną uwagę. W naszym artykule prezentujemy możliwości znakomitych walców firm Ammann, Husqvarna, Wacker Neuson oraz Bomag. 

 

Ammann ARX 26 

 

Nowa linia samojezdnych walców tandemowych Ammann to zupełnie inne podejście do kwestii komfortu i bezpieczeństwa pracy operatora. Popularny model ARX 26 został zaprojektowany tak, by zapewnić operatorowi doskonałą widoczność po obu stronach bębna, co ma niebagatelny wpływ na precyzję prowadzenia robót. 

 

Masa eksploatacyjna walca wynosi 2650 kilogramów, a siła zagęszczania to 47 kN. Walec należy do najbardziej kompaktowych maszyn tego typu na rynku. Jego długość to 2330 mm, a wysokość 2550 mm. Walec oferuje rozstaw osi wynoszący 1630 mm. Standardowa szerokość bębna to 1200 mm (maksymalna szerokość toczenia wynosi 1240 mm). 

 

Walec jest napędzany silnikiem wysokoprężnym Yanmar o mocy 30 KM. Trzycylindrowa jednostka charakteryzuje się niskim zużyciem paliwa oraz poziomem wibracji, co bez wątpienia doceni każdy operator. Dodajmy, że silnik spełnia normę emisji spalin EU Stage III. 

 

Bardzo dużą zaletą walca jest elektryczna dźwignia napędowa, która zapewnia płynne uruchamianie i zatrzymywanie maszyny, a także znacząco poprawia bezpieczeństwo operatora. Warto wspomnieć o nowej, gumowej platformie roboczej, która wyraźnie ogranicza wibracje. Zarządzanie pracą walca odbywa się z poziomu intuicyjnego panelu sterowniczego. 


Ammann ARX 26 oferuje podwójny układ napędowy i dwie częstotliwości pracy. Dodatkowo w walcu zastosowano bardzo pojemny układ wodny, który gwarantuje wydłużenie okresu nieprzerwanej pracy. Wspomnijmy jeszcze o tym, że każdy z wałów został wyposażony w skrobak, a cała konstrukcja spełnia normy bezpieczeństwa ROPS. 


Husqvarna LP7505

 

Ten dwubębnowy walec prowadzony jest doskonałym wyborem dla przedsiębiorców, którzy szukają wydajnego sprzętu do zagęszczania gruntu na mocno ograniczonej przestrzeni. Kompaktowa konstrukcja w połączeniu z wygodnym uchwytem i hydraulicznym układem sterowania zapewnia niezwykle łatwe manewrowanie. 

 

Walec Husqvarna LP 7505 wykorzystuje silnik wysokoprężny Hatz o mocy 7,9 kW, który jest uruchamiany ręcznie. Jednostka bez problemu radzi sobie z napędzaniem maszyny o masie 981 kilogramów. Walec pracuje z częstotliwością 57 Hz, wytwarzając ciśnienie akustyczne na poziomie 88 dB. Poziom drgań wynosi 2,6 m/s2. Walec pracuje z prędkością roboczą 60 (przód) lub 38 (wstecz) metrów na minutę. Siła odśrodkowa wynosi 27 kN. Maszyna została wyposażona w dwa bębny o średnicach 400 i 750 mm. 

 

Największą zaletą tego modelu jest wyjątkowo zwarta konstrukcja. Żadne elementy nie wystają poza obrys walca, co umożliwia jego swobodne wykorzystanie nawet w bezpośredniej bliskości ścian budynków czy krawężników, tym samym skracając czas wykonywania zadania. Amortyzowany uchwyt chroni stawy operatora przed przeciążeniem. 

 

Walec został wyposażony w skrobaki do czyszczenia bębnów oraz hamulce hydrauliczne z funkcją automatycznego hamowania (to oznacza większy poziom bezpieczeństwa). Husqvarna LP 7505 jest modelem wyróżniającym się ponadprzeciętną jakością wykonania oraz funkcjonalnością. Operator ma do dyspozycji m.in. licznik motogodzin oraz kontrolkę oleju. Pojemny układ wodny eliminuje konieczność częstego uzupełniania płynu. 

 

Wacker Neuson RD 18-100C

 

Kompaktowe walce przegubowe Wacker Neuson cieszą się znakomitą opinią użytkowników, na co bez wątpienia wpływa świetna funkcjonalność tych maszyn. Model RD 18-100C wykorzystuje chociażby trzypunktowy wahadłowy układ kierowniczy, który zapewnia optymalne zagęszczanie oraz wyjątkową stabilność na nierównym gruncie, np. żwirze. 

 

Układ gwarantuje równomierne rozłożenie nacisku na opony lub bębny, szczególnie podczas pokonywania zakrętów. To przekłada się na zmniejszenie liczby niezbędnych przejazdów, a więc także ograniczenie kosztów pracy. 

 

Wacker Neuson RD 18-100C to walec stworzony do pracy na niewielkiej przestrzeni. Jednostronne zawieszenie bębna umożliwia zagęszczanie gruntu tuż przy krawężniku lub ścianie. Walec wyróżnia się małym promieniem skrętu oraz wysoką konstrukcją, co ułatwia obserwowanie podłoża. Do napędu tego modelu wykorzystano silnik wysokoprężny o mocy 14,8 kW. Ciężar roboczy walca to 1630 kilogramów, natomiast szerokość robocza wynosi 1000 mm. Maszyna generuje siłę odśrodkową na poziomie 25 kN. Zbiornik na wodę ma pojemność 70 litrów. 

 

Bomag BW 65 H

 

Ręczny walec dwubębnowy Bomag BW 65 H to jedna z lepszych propozycji dla wykonawców szukających sprzętu do zagęszczania zarówno gruntu, jak i asfaltu. Walec świetnie sprawdzi się we wszelkich pracach brukarskich i ogrodowych, m.in. przy budowie chodników, placów zabaw, ale też kortów tenisowych, boisk sportowych czy dróg dojazdowych. To wyjątkowo uniwersalny sprzęt. 

 

Walec wyróżnia się systemem podwójnej wibracji oraz napędem hydrostatycznym, który umożliwia bezstopniową regulację prędkości i zapewnia znacznie wyższą prędkość przejazdu. Masa własna maszyny to 757 kilogramów, siła odśrodkowa wynosi 22 kN, natomiast szerokość robocza to 650 mm. Walec jest napędzany silnikiem wysokoprężnym Hatz o mocy 6,2 kW i pracuje z częstotliwością 55 Hz. Wbudowany zbiornik na wodę mieści 60 litrów płynu, co umożliwia zagęszczanie dowolnego gruntu. 

 

Dodajmy również, że w walcu zastosowano bezobsługową przekładnię, która może pracować w dowolnych warunkach terenowych. Bomag BW 65 H oferuje także składany dyszel dla ułatwienia transportu i załadunku. Nabywca tego modelu może skorzystać z bardzo korzystnej gwarancji 3-2-1 (jeden rok gwarancji na cały walec, dwa lata na silnik oraz trzy na przekładnię, sprzęgło i napęd wibracji). 

 

Bomag BMP 8500

 

Ten zdalnie sterowany walec o masie 1595 kilogramów to wyjątkowo uniwersalny i przyjazny wykonawcy sprzęt. Bomag BMP 8500 został stworzony z myślą o pracy w wykopach, aby zapewnić operatorowi maksymalne bezpieczeństwo. Bardzo dobrze sprawdzi się w zagęszczaniu gruntów pod fundamenty, instalacje wodnokanalizacyjne czy rurociągi. 

Walec napędza niezawodny silnik spalinowy Kubota wyposażony w system Bomag Ecomode. Automatycznie przełącza on jednostkę w tryb biegu jałowego, gdy tylko nastąpi kilkusekundowa przerwa w obsłudze pilota zdalnego sterowania. Jest to znakomity sposób na oszczędzanie paliwa. 

Maszyna wyróżnia się bardzo praktycznym rozwiązaniem, jakim jest opcja szybkiego poszerzania bębnów – w ciągu kilku minut można zwiększyć szerokość roboczą z 610 do 850 mm. 

 

Najważniejszą cechą walca jest oczywiście zdalne sterowanie radiowe (pilot można też połączyć z maszyną za pośrednictwem kabla), które działa niezawodnie w każdych warunkach pogodowych, nawet przy silnym nasłonecznieniu.

 

Wspomnijmy także o systemie BOSS, który automatycznie zatrzymuje napęd jezdny i w ten sposób zapobiega wypadkom na placu budowy. 

System wykorzystuje fale radiowe, które są odporne na zakłócenia, w odróżnieniu od rozwiązań bazujących na podczerwieni. Jak działa BOSS? W momencie, gdy operator znajdzie się zbyt blisko pracującego walca, system to wykryje, a maszyna natychmiast się zatrzyma. 

Dodajmy, że ten modelwalca również jest objęty gwarancją 3-2-1.
 
Wszystkie zaprezentowane walce są dostępne w ofercie firmy iSprzęt.pl. 

 

e-maszbud.pl

Bez dobrego zagęszczenia się nie obejdzie. Przegląd oferty najciekawszych walców do uniwersalnego zastosowania

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU