10 maja 2019

- Dajemy świetne miejsca pracy, pozwalamy mieć  pracownikom poczucie sukcesu i uczestniczenia w rzeczach spektakularnych, ciekawych, interesujących i rozwojowych – mówią o sobie przedstawiciele branży budowlanej i komunalnej. Choć zaznaczają, że jeszcze bardzo dużo jest w tym zakresie do zrobienia. 

 

Sektor budowlany wciąż pozostaje kołem zamachowym gospodarki.

 

Opublikowane niedawno zrewidowane dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują, że nasze PKB rośnie rocznie w tempie 4,6 procent. To jeden z najlepszych wyników w Unii Europejskiej. Zdecydowanie największy udział ma w tym sukcesie sektor budowlany – to aż 11,5 procent PKB, a doskonałe warunki pogodowe w pierwszym półroczu 2018 według wstępnych prognoz mogą wpłynąć na jeszcze szybszy wzrost w 2018 roku. 

 

Nie oznacza to jednak, że branża nie ma problemów i wyzwań. – Powinniśmy jak najczęściej spotykać się, by podpowiadać rozwiązania, mówić o tym, co dla sektora można zrobić – mówi dyrektor UNIBEP S.A, Dariusz Skowroński. O konieczności pokazywania wspólnego stanowiska, które można by przekazać rządzącym mówią też inni.  

 

- Tworzenie grup interesu, takich dobrze rozumianych grup wsparcia, sprzyja temu, by razem, efektywniej docierać do różnego rodzaju adresatów publicznych, by przekonywać do racji, które są po naszej stronie – powiedział nam Jan Styliński prezes zarządu w Polskim Związku Pracodawców Budownictwa.  

 

- Możliwość nawiązania bezpośredniego kontaktu – czy to z naszymi klientami, czy konkurentami, próba podejścia do spraw większą grupą, nawiązanie relacji biznesowych jest wciąż  istotne – mówi Paweł Grad, wiceprezes zarządu w Grupie MGGP S.A. 

 

Dla całej branży jednym z najważniejszych punktów w kalendarzu na 2018 rok są Międzynarodowe Targi Budownictwa Przemysłowego i Infrastruktury nieprzypadkowo odbywające się w tym samym miejscu i czasie, co Międzynarodowe Targi Branży Komunalnej. Zaplanowane na 26-28 września w warszawskim Nadarzynie, na terenach Ptak Warsaw Expo stają się jedną z najważniejszych imprez w roku. 

 

- Rzadko się zdarza, by w jednym miejscu można było w bardzo bezpośredni sposób zobaczyć i porównać ze sobą różnego typu technologie, innowacje, sposoby rozwiązywania określonych problemów. Targi, ze względu na ten charakter mają racje bytu w czasach internetu i dają coś innego niż kontakt przez sieć – komentuje Paweł Grad. 

 

O tym, że jest to impreza mająca inny, bardziej nowoczesny charakter przekonany jest Jan Styliński. – Kanałów do nawiązywania relacji biznesowych jest dziś bardzo dużo – mówi przedstawiciel pracodawców w sektorze.  - Dzisiaj targi, aby były bardziej atrakcyjne muszą prezentować szersze spojrzenie. Zwrócić się nie tylko do tych podmiotów, które były odbiorcami targów, ale podmiotów, które są interesariuszami rynku, na którym funkcjonują. Jeśli mówimy o budownictwie, to w tym świecie funkcjonują banki, firmy ubezpieczeniowe, doradcy i specjaliści od roszczeń i wiele innych osób – np. specjaliści od bezpieczeństwa i higieny pracy. Nie zajmują się produkcja budowlaną, ale żyją z rynku budowlanego.

 

Takich podmiotów w Ptak Warsaw Expo nie zabraknie. - Międzynarodowe Targi Branży Komunalnej to przysłowiowy strzał w dziesiątkę. Bogaty program wystawienniczy prezentujący wszechstronne dokonania sektora komunalnego we wszystkich branżach to wspaniała okazja i praktyczna korzyść  dla biznesmenów, samorządów i zwiedzających - Jolanta Czudak-Tomaka, wydawca Liderów Innowacyjności. - Imprezie towarzyszą merytoryczne konferencje z udziałem uczonych i  znakomitych specjalistów z branży komunalnej. Jolanta Czudak-Tomaka, zwraca uwagę, że jednym z takich elementów jest Festiwal Wody. Na tej konferencji będą upowszechniane najlepsze praktyki w zakresie realizacji hydrologicznych projektów, łączących naturę ze sztuką inżynierską  oraz ochroną zasobów wody, która jest przecież źródłem życia. 

 

Dużo będzie się mówić także o innych innowacjach. Branża, która dynamicznie wdraża wszystkie pojawiające się nowości techniczne bardzo mocno dyskutuje o potrzebie i możliwościach jak najbardziej szerokiego wykorzystania fotowoltaiki, jako dostępnego powszechnie źródła energii. – Na jej rozwój stawia Unia Europejska, starając się, by wypierała paliwa kopalne. Kierunek jest jasny: źródła odnawialne mają zastąpić nieodnawialne. Mamy dodatkowo problemy ze smogiem, z ogromnym zanieczyszczeniem powietrza, stąd potrzeba rozmowy o fotowoltaice w miejscach takich jak Targi Komunalne, gdzie będą i przedstawiciele firm i samorządów – mówi Krzysztof Mik z Centrum Badawczego KEZO Polskiej Akademii Nauk. – Ale to temat ważny także dla odbiorców energii, bo to dla nich szansa na obniżenie rachunków, a w perspektywie 8-10 lat na takiej inwestycji można nawet zarabiać. – dodaje. Zwraca też uwagę na nieco szersze znaczenie dla gospodarki i kraju, jakie przynosi podejmowanie decyzji o zainstalowaniu fotowoltaiki. – Im więcej mamy miejsc z taką instalacją, tym bardziej zwiększamy bezpieczeństwo energetyczne kraju, bo sieć zamiast centralnej staje się rozproszona. W wypadku jakiejkolwiek awarii nie jesteśmy tak zależni o jednego dostawcy, jak byliśmy niegdyś – stwierdza Krzysztof Mik. Jak zauważa nasz rozmówca, nawet u ludzi związanych z branżą jest wciąż bardzo mały stopień zrozumienia, jak mocno zastosowanie fotowoltaiki może wpłynąć na poprawę rozwiązań energetycznych w sektorze budowlanym i jak ważne może być dla sektora komunalnego. Dlatego warto zwrócić uwagę na panele dyskusyjne i konferencje, które tą problematykę w przystępny sposób przybliżają.

 

- Jest jeszcze jeden element, który dla budownictwa jest ważniejszy, niż był kiedyś. To jest tworzenie dobrego wizerunku budownictwa wśród społeczeństwa – podkreśla Jan Styliński. - Targi branży budowlanej połączone z targami komunalnymi zorganizowane na przedmieściach Warszawy z dobrym dojazdem to jest bardzo dobre miejsce, aby odczarowywać wizerunek tej części gospodarki, na którą kiedyś mało kto dobrze patrzył.

 

Przedstawiciel pracodawców nawiązuje do dziesiątków stereotypów budowanych także przez popkulturę: przez filmy i komedie, w których pracownik branży to ktoś niezbyt godny zaufania -  Dziś jest odwrotnie, bo dajemy świetne miejsca pracy, nasi pracownicy mają poczucie sukcesu i uczestniczenia w rzeczach spektakularnych, ciekawych, interesujących i rozwojowych – mówi 


Jan Styliński. - To dla targów jest bardzo duża płaszczyzna i bardzo duże zadanie – pokazywanie budownictwa jako fajnej, ciekawej nowoczesnej gałęzi gospodarki. 

 

O tym, czy tak już jest będzie można się przekonać w warszawskim Nadarzynie we wrześniu.

 

Biulding Industry Solutions 2018 – Międzynarodowe Targi Budownictwa Przemysłowego i Infrastruktury  i Międzynarodowe Targi Branży Komunalnej, odbędą się w Ptak Warsaw Expo, 26-28.09.2018 roku.

 

Ptak Warsaw Expo

Biulding Industry Solutions 2018 – Budowanie porozumienia, budowanie wizerunku

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU