10 maja 2019

Gdybyśmy mieli wskazać najbardziej uniwersalne maszyny budowlane, z pewnością wymienilibyśmy ładowarki kołowe oraz minikoparki. Tymczasem producenci walców drogowych coraz częściej udowadniają, że ich maszyny także zasługują na miano wielofunkcyjnego sprzętu. Aby się o tym przekonać, wystarczy zajrzeć do oferty firmy Bomag, jednego z czołowych producentów walców drogowych. Tutaj naszą uwagę szczególnie przykuły modele BW 100 AD-5, BW 120 AD-5 oraz BW 135 AD-5. 


Mało miejsca? Nie szkodzi! 

 

Walce Bomag już na pierwszy rzut oka wyróżniają się jedną bardzo ważną cechą. Otóż są to maszyny kompaktowe, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane na ciasnych placach budowy, jak również w ścisłych centrach miast. Walce charakteryzują się znakomitymi właściwościami jezdnymi, na co duży wpływ ma funkcja łamanego przegubu. Te maszyny są wręcz stworzone do manewrowania tam, gdzie większe walce nie miałyby czego szukać. To przekłada się nie tylko na ich uniwersalność, ale też wysoką skuteczność w prowadzeniu robót wymagających precyzji. 

 

Mniejsze BW 100 AD-5 oraz BW 120 AD-5 są zaliczane do grupy maszyn o masie do około 3 ton. BW 135 AD-5 to z kolei walec, którego masa wynosi już blisko 3,9 tony. Nie zmienia to natomiast faktu, że wciąż mówimy tutaj o maszynie mogącej pracować na nawet bardzo ograniczonej przestrzeni. 

Wszystkie prezentowane walce najlepiej sprawdzą się w standardowych pracach remontowych. BW 135 AD-5 można wykorzystywać do budowy autostrad i dróg szybkiego ruchu. Mniejsze modele są natomiast idealne do odtwarzania nawierzchni, zagęszczania ścieżek rowerowych i chodników oraz do budowy parkingów. 

 

Bomag BW 100 AD-5 i BW 120 AD-5


Mniejsze walce połączyliśmy „w parę”, ponieważ są to praktycznie bliźniacze konstrukcje, różniące się właściwie tylko masą własną. W BW 100 AD-5 wynosi ona od 2,5 do 3,3 tony w zależności od wyposażenia, natomiast w BW 120 AD-5 od 2,7 do 3,5 tony. 

Oba walce są napędzane tą samą jednostką Kuboty o mocy 33 KM. Szerokość robocza mniejszej maszyny wynosi dokładnie 1000 mm. BW 120 AD-5 oferuje pod tym względem o 200 mm więcej. 

 

Maszyny doskonale sprawdzą się w pracach brukarskich i lżejszych zastosowaniach drogowych. W obu walcach na wyróżnienie zasługuje zawieszona platforma operatorska. Dzięki wysokiej pozycji operator może wygodnie obserwować nawierzchnię. 

 

Bomag BW 135 AD-5 

 

To maszyna, która z powodzeniem może być już wykorzystywana do poważnych prac drogowych. Pomimo większej masy zachowuje kompaktowe rozmiary, co ułatwia manewrowanie na ograniczonej przestrzeni i w ciasnych zaułkach. To także zasługa wspomnianego już łamanego przegubu. 

Szerokość robocza walca wynosi 1300 mm, co predysponuje go do wykonywania bardziej zaawansowanych zadań. Maszyna jest napędzana silnikiem Deutz o mocy 45 KM. Ten model jest szczególnie polecany do prowadzenia prac remontowych, zagęszczania placów parkingowych i budowy ścieżek. 

 

Bogate wyposażenie w standardzie

 

Bomag przyzwyczaił nas już do tego, że nie igra z portfelami swoich klientów. Maszyny tego producenta zawsze są solidnie wyposażone już w standardzie, dzięki czemu nie ma konieczności słonego dopłacania za poszczególne funkcje. 

 

We wszystkich prezentowanych walcach znajdziemy hydrostatyczny napęd jazdy i wibracji. Warto także wspomnieć o systemie zraszaczy ciśnieniowych z przełącznikiem interwałów oraz dwóch skrobakach (sprężynowy i uchylny) na bębnie. 


Do dyspozycji operatora jest wielofunkcyjna dźwignia zmiany biegów, czytelny wyświetlacz z licznikiem godzin pracy oraz zintegrowany schowek. Zwróćmy także uwagę na przydatną funkcję inteligentnej kontroli wibracji IVC. 

 

Ponadto walce zostały standardowo wyposażone w alarm ratunkowy, zabezpieczenie paska klinowego, jednoobrotowy, podnoszony nóż tnący oraz funkcję awaryjnego postoju. 

 

Walce Bomag BW 100 AD-5, BW 120 AD-5 oraz BW 135 AD-5 to bardzo interesujące propozycje dla przedsiębiorców szukających wydajnego, ale jednocześnie kompaktowego sprzętu, zwłaszcza z przeznaczeniem do pracy w warunkach miejskich. Maszyny są dostępne w ofercie wynajmu i sprzedaży HKL Baumaschinen Polska. 

 

e-maszbud.pl

Bomag BW 100 AD-5, BW 120 AD-5 i BW 135 AD-5 – walce o wielu talentach

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU