27 lutego 2018

Wszyscy dobrze wiemy, jak to jest. Maszyna budowlana każdego dnia pracuje na najwyższych obrotach. Zmieniający się klimat spowodował, że wiele sprzętów jest wykorzystywanych praktycznie przez cały rok. Brakuje więc czasu, by prawidłowo zadbać o kondycję maszyny – pracuje się na niej tak długo, aż nie odmówi posłuszeństwa. Problem w tym, że zwykle wtedy jest za późno na działania doraźne, a właściciela czeka głębsze sięgnięcie do portfela. Dlatego w tym poradniku zachęcamy, aby zwrócić baczną uwagę na codzienną obsługę maszyny budowlanej.

 

Nie bagatelizować problemów

 

Nigdy nie jest tak, że maszyna budowlana pracuje bezawaryjnie do pierwszej poważnej usterki. Nawet sprzęty renomowanych producentów, narażone na skrajne warunki pracy, w pewnym momencie zaczynają niedomagać. Rolą operatora jest wychwycić pierwsze niepokojące objawy i poinformować o nich bezpośredniego przełożonego. To oczywiście wymaga ustalenia konkretnych zasad w firmie.

 

Jeśli drobne problemy zaczynają się nawarstwiać, a operator przechodzi nad nimi do porządku dziennego, prędzej czy później maszyna ulegnie poważnej awarii. Jej usunięcie będzie o wiele droższe i bardziej czasochłonne niż bieżący serwis.

 

Dobre zaznajomienie się operatora z maszyną

 

Prawidłowa eksploatacja, a tym samym dbałość o maszynę budowlaną w ciągu całego sezonu, w dużej mierze zależy od postępowania operatora. To on – jakkolwiek źle to nie zabrzmi – jest tutaj najsłabszym ogniwem. Współczesne maszyny są bardzo wytrzymałe, ale nie są odporne na poważne błędy operatorskie czy bagatelizowanie podstawowych zaleceń producenta:

- Zawsze powtarzam, że kluczowe jest to, aby operator znał maszynę od podszewki. Jest to szczególnie ważne w przypadku pracowników, którzy po raz pierwszy siadają na fotelu nowego dla siebie sprzętu. Jeśli operator wcześniej pracował na np. ładowarce Komatsu, to po przesiadce na CAT-a powinien dokładnie zapoznać się z instrukcją obsługi – mówi Karol Stanaszek z firmy WIBAKO, która specjalizuje się w serwisowaniu maszyn budowlanych.

- Operator, który doskonale zna maszynę, o wiele szybciej wychwyci jakieś niepokojące objawy. To forma polisy ubezpieczeniowej dla właściciela sprzętu.

 

Drobnostki, które wymagają szczególnej uwagi

 

Codzienna obsługa maszyny budowlanej sprowadza się do reagowania na nawet najmniejsze problemy. Do takich zaliczamy:

  • Wycieki,

  • Spadek wydajności hydrauliki lub napędu,

  • Pęknięcia poszycia lub elementów konstrukcyjnych maszyny,

  • Uszkodzenia tulei i sworzni.

  •  

Każda z takich usterek może zostać szybko i niedrogo usunięta. Zbagatelizowana natomiast doprowadzi do poważnej awarii, która unieruchomi maszynę nawet na kilka tygodni.

- Radzę, aby stan maszyny oceniać po jej umyciu. Ułatwi to wychwycenie chociażby pęknięć. Jednym z obowiązków operatora jest właśnie dbanie o czystość maszyny. – dodaje Karol Stanaszek.

 

Wspomnijmy także o takich oczywistościach, jak regularne kontrolowanie poziomu płynów eksploatacyjnych oraz ich okresowa wymiana wraz z filtrami.

Bieżące czynności serwisowe

 

Nawet bardzo zadbana maszyna raz na jakiś czas musi odwiedzić profesjonalny warsztat. Przedsiębiorca nie może na tym oszczędzać, bo takie zaniedbania lubią się zemścić w najmniej spodziewanym momencie.

 

Podczas serwisu niezbędne jest skontrolowanie działania kluczowych podzespołów, przeprowadzenie koniecznych regulacji, wymiana wspomnianych płynów eksploatacyjnych i filtrów, a także zweryfikowanie działania drobnych elementów: klaksonu, oświetlenia, ogrzewania, klimatyzacji, wycieraczek. To wszystko wpływa na bezpieczeństwo operatora oraz sprawność maszyny.

 

Pomiędzy serwisami nadal trzeba obserwować maszynę. Nadmierne dymienie, dziwne dźwięki, spadek wydajności, niedziałające funkcje – to wszystko powinno zmotywować właściciela sprzętu do wezwania fachowców.

 

Na koniec pamiętajmy o drobnej, ale również istotnej kwestii:

- Mam tutaj na myśli porządek w kabinie. Wpływa to nie tylko na komfort, ale też na bezpieczeństwo operatora i innych osób znajdujących się na placu budowy. Łatwo można sobie wyobrazić, czym skończyłoby się zablokowanie pedału gazu przez jakiś zabłąkany klucz. – mówi nasz ekspert.

 

Kluczem do sukcesu jest więc systematyczność. Wprowadzenie odpowiednich procedur w firmie sprawi, że codzienna obsługa maszyny budowlanej nie będzie zbyt uciążliwa i bezpośrednio przełoży się na zwiększenie trwałości sprzętu.

 

e-maszbud.pl

Codzienna obsługa maszyny budowlanej. Poradnik E-maszbud.pl!

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU