28 stycznia 2018

Bohater kultowego filmu Stanisława Barei mawiał, że „jak jest zima, to musi być zimno”. Możemy sparafrazować jego słowa i napisać, że jak jest zima, to powinno być biało. Z tym w ostatnich latach bywa bardzo różnie, choć w tym roku zima do wielu regionów naszego kraju zawitała wyjątkowo wcześnie. Służby coraz rzadziej dają się zaskakiwać pogodzie, a gdy już dojdzie do intensywnych opadów śniegu, drogowcy często są w stanie błyskawicznie usprawnić ruch. Duża w tym zasługa nowoczesnego sprzętu, na który składają się nie tylko standardowe solarki i pługi. W tym artykule sprawdzamy, jak działają dmuchawy śniegowe CAT – bardzo skuteczny osprzęt do usuwania śniegu.

 

Stworzone do zimowego utrzymania dróg

 

Ale nie tylko dróg. Zaletą dmuchaw śniegowych jest to, że świetnie sprawdzają się także w usuwaniu śniegu z chodników, alejek spacerowych, parkingów, dróg dojazdowych, ulic miejskich i dróg szybkiego ruchu.

 

Siłą tego sprzętu jest więc przede wszystkim znakomita uniwersalność. Pod tym względem dmuchawy dystansują klasyczne pługi, które nie wszędzie mogą pracować z uwagi na ryzyko uszkodzenia nawierzchni.

 

Kompatybilność z wieloma maszynami CAT

 

CAT oferuje trzy modele dmuchaw śniegowych, które są kompatybilne z różnymi maszynami producenta. Dmuchawy SR117, SR121 i SR321 pasują do ładowarek o sterowaniu burtowym: 272D2 XHP, 226B serii 3, 272D2, 246D, 236D, 226D, 262D, 232D, 242D; miniładowarek gąsienicowych: 297D2, 257D, 277D, 297D2 XHP, 287D; kompaktowych ładowarek gąsienicowych: 249D, 239D, 259D, 289D, 299D2, 299D2 XHP, 279D.

 

Najmniejszy model SR117 charakteryzuje się szerokością wlotu wynoszącą nieco ponad 1700 mm i szerokością całkowitą 1765 mm. Osprzęt odrzuca śnieg na odległość 9,1 m. Średnica świdra wynosi 305 mm, natomiast wysokość cięcia 610 mm. Rura obraca się w zakresie 180°. Masa całkowita dmuchawy wynosi 419 kg.

 

Dmuchawa SR121 oferuje wyraźnie lepsze parametry robocze. Szerokość wlotu to 2159 mm, a szerokość całkowita 2223 mm. Odległość odrzucania wynosi 12,2 metra. Świder ma średnicę 457 mm, natomiast wysokość cięcia wynosi 883 mm. Masa całkowita osprzętu to 591 kg.

 

Największa w zestawieniu dmuchawa SR321 ma bardzo zbliżone parametry do SR121. Szerokość wlotu, szerokość całkowita oraz świder są identyczne. Masa wzrosła o zaledwie 1 kilogram. Dmuchawa gwarantuje natomiast wyraźnie większą odległość odrzucania, która wynosi aż 13,7 metra.

 

Główne cechy dmuchaw śniegowych CAT

 

Urządzenia zostały zaprojektowane w taki sposób, aby gwarantować maksymalną efektywność przy minimalnym nakładzie pracy związanej z ich montażem. Dwustopniowa konstrukcja dmuchaw wykorzystuje ślimak i wirnik do szybkiego wyrzucania śniegu z nawierzchni na znaczną odległość – w zależności od modelu wynosi ona od około 9 do blisko 14 metrów.

 

W dmuchawach zastosowano wirnik o specjalnej konstrukcji, który wciąga tylko tyle śniegu, ile jest w stanie wyrzucić. Wpływa to na przyspieszenie pracy i zwiększenie dokładności, ale także na wydłużenie bezawaryjnej eksploatacji osprzętu. Nie dochodzi bowiem do gwałtownych skoków momentu obrotowego, co pozwala również oszczędzać paliwo.

 

Bardzo łatwy montaż na maszynie to kolejna ważna cecha dmuchaw śniegowych CAT. Osprzęt, jak już wspomnieliśmy, jest kompatybilny z ładowarkami o sterowaniu burtowym, miniładowarkami gąsienicowymi oraz kompaktowymi ładowarkami gąsienicowymi. Podłączenie urządzenia do maszyny jest banalnie proste – nie ma potrzeby stosowania dodatkowych przewodów. Wszystko działa na zasadzie plug&play. Operator musi jedynie opanować obsługę joysticka sterującego pracą wirnika i deflektora.

 

Warto również wspomnieć o funkcji obrotu o 180°, co znacznie zwiększa efektywność usuwania śniegu z przodu i po bokach, a także minimalizuje efekt opadania białego puchu na maszynę. Wpływa to na zwiększenie bezpieczeństwa i komfortu pracy.

 

Dmuchawy śniegowe CAT są dostępne u przedstawicieli marki. Oficjalnym dystrybutorem urządzeń i maszyn Caterpillar w Polsce jest firma Bergerat Monnoyeur.

 

e-maszbud.pl

Dmuchawy śniegowe CAT – świetna alternatywa dla pługa 

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU