19 grudnia 2017

Końcówka listopada i początek grudnia to czas bardzo wytężonej pracy w branży budowlanej i drogowej. Wszyscy chcą zdążyć z robotami przed pierwszymi mrozami i opadami śniegu, a do tego za pasem są już święta. W takich warunkach można łatwo zapomnieć o serwisie maszyn budowlanych, a zaniedbania na tym etapie z pewnością zemszczą się wiosną. Zimą szczególnie uważnie trzeba się przyjrzeć kondycji hydrauliki i w miarę możliwości przeprowadzić niezbędne naprawy.

 

Nie dać się zwieść złudzeniom

 

W zimowych warunkach można bardzo łatwo przeoczyć awarię układu hydraulicznego. Wynika to z działania niskich temperatur. Olej hydrauliczny i pozostałe płyny wolno się nagrzewają, zwiększając swoją gęstość. W efekcie może się zdarzyć, że w początkowym okresie pracy  „zimna” maszyna będzie pracowała w miarę normalnie, a po godzinie czy dwóch olej zacznie się nagrzewać i maszyna osłabnie.

 

- Choć może się wydawać, że po ostygnięciu maszyna „naprawiła się sama”, to pod żadnym pozorem nie wolno wykorzystywać wspomnianego efektu i przyspieszać pracy. Konieczne jest zaplanowanie remontu, ponieważ im dłużej będziemy go odwlekać, tym większe ryzyko, że wiosną wszystkie funkcje maszyny przestaną działać. - mówi nasz ekspert Sebastian Rusin z firmy WIBAKO Maszyny Budowlane.

 

Zimą, jeszcze przed rozpoczęciem pracy, warto dać maszynie czas do nagrzania na wolnych obrotach silnika. Pracując na zimnym oleju zwiększa się ryzyko szybszego zużycia głównych podzespołów, w tym pompy hydraulicznej.

 

Nie dla metod chałupniczych!

 

Wciąż zdarza się, że przedsiębiorcy próbują za wszelką cenę obniżyć koszty remontu, a najpopularniejszą metodą jest oczywiście przeprowadzanie napraw we własnym zakresie. W każdej firmie znajdzie się domorosły mechanik lub ktoś, kto takiego mechanika zna. Problem w tym, że współczesne maszyny budowlane są już tak zaawansowane, że skuteczna naprawa przy pomocy tzw. ruskiego klucza (młot i przecinak) nie wchodzi w grę.

 

- Laik nie potrafi poprawnie wskazać, które części wymagają już wymiany, a które wystarczy tylko doszlifować. Do naszego serwisu regularnie dzwonią klienci szukający tłoczków i podtrzymującego je separatora. W większości przypadków wymiana tych elementów nie rozwiązuje problemu, a już na pewno nie w sposób trwały. - podkreśla Sebastian Rusin.

 

Warto tutaj wspomnieć, że każdy element grupy rotacyjnej, nawet oryginalny, pochodzący prosto od producenta, musi zostać dotarty, a do tego są potrzebne specjalistyczne narzędzia pomiarowe. Samo złożenie wszystkich elementów w jedną całość też nie jest takie proste i przerasta umiejętności osób, które na co dzień nie mają do czynienia z naprawami współczesnych maszyn budowlanych.

 

Nawet jeśli przedsiębiorca zdecyduje się na przeprowadzenie remontu hydrauliki we własnym zakresie, powinien przynajmniej wybrać części dobrej jakości, nawet używane, ale w dobrym stanie i oryginalne. Warto ich poszukać u różnych dostawców, porównując przede wszystkim jakość, pochodzenie, gwarancję i czas dostawy, a nie tylko cenę.

 

Jest jeszcze trochę czasu, aby przeprowadzić rzetelny remont układu hydraulicznego w maszynie budowlanej, szczególnie jeśli czeka ją teraz zimowy przestój. Ta inwestycja zwróci się już wiosną.

 

e-maszbud.pl

Idzie zima. Sprawdź hydraulikę w swojej maszynie budowlanej! Poradnik E-maszbud.pl

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU