10 maja 2019

Skrzynia biegów jest kluczowym elementem każdej maszyny budowlanej. Obecnie stosowana technologia gwarantuje niemal niewyczuwalną i bardzo szybką pracę przekładni. Ma to jednak swoją cenę. Wielu operatorów i właścicieli maszyn narzeka na niską trwałość nowoczesnych skrzyń biegów. Warto więc zdać sobie sprawę, że największy wpływ na wydłużenie okresu bezawaryjnej pracy przekładni ma… człowiek. W naszym poradniku wymieniamy podstawowe czynności eksploatacyjne i serwisowe, których wymaga skrzynia biegów w maszynie budowlanej. 

 

Od czego zaczynamy?

 

Zawsze od regularnej wymiany oleju przekładniowego. Nie warto wierzyć w mit mówiący, że skrzynia zalana fabrycznym olejem może pracować wiele lat bez najmniejszego problemu, o ile nie występują wycieki. To po prostu nieprawda. 

 

Skrzynia biegów zamontowana w maszynie budowlanej musi znosić ogromne obciążenia i pracować w skrajnie niekorzystnych warunkach. Nie ma zatem możliwości, by zrezygnować z wymiany oleju przekładniowego. 

 

- Zwracam również uwagę na fakt, że należy stosować tylko olej zgodny ze specyfikacją producenta. Doświadczenie pokazuje, że właściciele maszyn czasami nic sobie z tego nie robią, kupują byle jaki olej, a to się później mści. – mówi Karol Stanaszek, ekspert z firmy WIBAKO. 

 

Bardzo ważną czynnością serwisową jest oczywiście kontrolowanie stanu oleju przekładniowego. W ostateczności można go uzupełnić, ale wówczas należy też szykować się na wizytę w serwisie, który ustali miejsce wycieku i wymieni olej. 

 

Warto także regularnie przeprowadzać pomiar kontrolny ciśnienia na sprzęgło i zmiennik. Nie każdy sobie jednak z tym poradzi, dlatego znacznie rozsądniej będzie zlecić tę czynność serwisowi specjalizującemu się w naprawach skrzyń biegów. 

 

- Kontrola ciśnienia na sprzęgło i zmiennik jest dobrą okazją do tego, by od razu sprawdzić stan krzyżaków. Jeśli występują jakiekolwiek luzy, trzeba wymienić te elementy.- dodaje Karol Stanaszek. 

 

Prawidłowa eksploatacja skrzyni biegów w maszynie budowlanej

 

To jak długo skrzynia biegów będzie działać bezawaryjnie, w ogromnej mierze zależy od operatora. Nikt tak dobrze nie zna maszyny, dlatego to właśnie operator powinien jako pierwszy zauważyć (lub usłyszeć) objawy usterki. Jeśli przekładnia generuje niepokojące hałasy, w kabinie wyświetlane są alarmy, zmianie biegów towarzyszą szarpnięcia, to nie można tego bagatelizować. 

Kolejną istotną kwestią jest prawidłowa eksploatacja maszyny, co ma bezpośrednie przełożenie na trwałość skrzyni biegów. 

 

- Jednym z najczęściej popełnianych błędów jest gwałtowne ruszanie maszyną przed rozgrzaniem oleju przekładniowego. Zalecam, by odczekać przynajmniej 5 minut, zwłaszcza w chłodniejszy poranek. Niech silnik spokojnie popracuje na wolnych obrotach, aż do osiągnięcia nominalnej temperatury pracy. – radzi nasz ekspert.

 

Jeśli operator ma możliwość ręcznej zmiany przełożeń, należy dobierać biegi do obciążenia i ukształtowania terenu. W nowoczesnych maszynach warto natomiast zdać się na elektronikę, która naprawdę dobrze radzi sobie z dobieraniem przełożeń do sytuacji. 

 

Wspomnijmy jeszcze o bardzo częstych, a niezwykle kosztownych w skutkach błędach, czyli o zmianie kierunku jazdy i zmianie biegów z terenowych na szosowe (oraz odwrotnie) w czasie, gdy maszyna znajduje się jeszcze w ruchu. Zawsze trzeba ją najpierw zatrzymać. Podobnie zresztą, jak przed załączeniem napędu na cztery koła. 

 

Każda z tych zasad powinna być dobrze znana zarówno operatorowi, jak i właścicielowi maszyny budowlanej. Wiemy jednak, jak to bywa w ferworze pracy – można łatwo zapomnieć o takich „drobnostkach”. Mimo wszystko zachęcamy, aby nawet w szczycie sezonu znaleźć chwilę na przeprowadzenie podstawowych czynności serwisowych skrzyni biegów. Zminimalizuje to ryzyko unieruchomienia maszyny na dłuższy czas. 

 

e-maszbud.pl

Jak „przedłużyć życie”skrzyni biegów w maszynie budowlanej?

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU