28 stycznia 2018

Choć rozwój technologii sprawił, że zima niekoniecznie musi już oznaczać kilku miesięcy przerwy w prowadzeniu prac budowlanych, to spora część urządzeń i tak jest odstawiana na ten czas na place firmowe. Długi przestój nie służy maszynom, dlatego należy dobrze przygotować sprzęt do zimowej przerwy. W naszym poradniku podpowiadamy, jak to zrobić krok po kroku.

 

Krok 1 – oględziny

 

Zanim odstawisz maszynę budowlaną na plac i ją umyjesz, koniecznie zlokalizuj ewentualne wycieki. Po myciu będzie to trudniejsze, dlatego jeśli sprzęt nie jest mocno zabłocony, warto poświęcić kilka chwil na podstawową inspekcję.

 

Wycieki zwykle pojawiają się w okolicach węży hydraulicznych, na łączeniach przewodów oraz wokół uszczelniaczy i elementów roboczych: półosi, wałów napędowych itp. Należy także zwrócić uwagę na to, czy same przewody nie są przetarte lub pęknięte – jeśli tak, bezwzględnie należy wymienić te elementy.

 

Krok 2 – rozmowa z operatorem

 

Nikt nie ma takiej wiedzy na temat rzeczywistej kondycji maszyny budowlanej, jak jej operator. Zanim pracownik uda się na zasłużony urlop, warto przeprowadzić z nim dłuższą rozmowę i zapytać, czy nie odnotował jakichś niepokojących objawów. Operator zna maszynę na wylot i z pewnością będzie w stanie wymienić potencjalne usterki czy zwiastuny zbliżającej się awarii.

 

Krok 3 – podstawowe czynności eksploatacyjne

 

Jeszcze przed zimowym przestojem warto wymienić w maszynie płyn chłodniczy. Jest niemal pewne, że w ciągu sezonu operatorowi zdarzyło się dolać wody (wynika to z pośpiechu), która w czasie mrozów może zamarznąć i uszkodzić newralgiczne elementy układu, w tym blok silnika. Dlatego dla świętego spokoju należy wymienić płyn na nowy – nie jest to kosztowna czynność.

 

Tak samo jest z filtrem paliwa. Mogło się w nim nagromadzić sporo wody, co zimą praktycznie gwarantuje poważne problemy.

 

Pamiętamy także o zatankowaniu maszyny do pełna, najlepiej dobrej jakości paliwem zimowym, czyli olejem napędowym z dodatkiem środków uszlachetniających. Z takiego paliwa parafina wytrąca się w ekstremalnie niskich temperaturach. Pełen zbiornik jest też zabezpieczony przed korozją ponieważ nie ma miejsca na skraplanie się pary wodnej na ściankach.

 

Wielu właścicieli maszyn budowlanych zastanawia się, czy na zimę warto wymontować akumulator. Nasza rada jest prosta: jeśli sprzęt ma być nieużywany przez dłużej niż 3 tygodnie, lepiej wyjąć baterię i przenieść ją do ciepłego pomieszczenia. Przed ponownym umieszczeniem akumulatora w maszynie należy go doładować prostownikiem.

 

Wszystkie te czynności są szczególnie ważne w sytuacji, gdy nie można wykluczyć konieczności uruchomienia maszyny w środku sezonu zimowego, bo akurat „wyskoczyło” pilne zlecenie.

 

Krok 4 – profesjonalny serwis

 

Zima to idealny moment, by przekazać maszynę do specjalistycznego serwisu, np. do HKL Baumaschinen Polska. Dlaczego? Ponieważ jest wystarczająco dużo czasu, aby dokładnie przyjrzeć się kondycji sprzętu i usunąć ewentualne usterki bez pośpiechu. To z kolei przekłada się na niższy koszt usługi i mniej stresu dla właściciela.

 

Szczególnie ważne jest sprawdzenie funkcjonowania kluczowych elementów układu hydraulicznego i ich ewentualna kalibracja. Dzięki temu właściciel będzie miał pewność, że wiosną jego maszyna będzie w 100% gotowa do pracy.

 

Krok 5 – odstawienie maszyny na plac

 

Po zaparkowaniu maszyny „pod chmurką” niezbędne jest zabezpieczenie newralgicznych elementów, które są podatne na korozję. Chodzi przede wszystkim o tłoczyska siłowników. Warto nanieść na nie biały smar w spreju, pamiętając jednocześnie, by usunąć go przed rozpoczęciem pracy (niezrobienie tego doprowadzi do uszkodzenia uszczelniaczy siłowników).

Tak przygotowana maszyna budowlana z pewnością nie sprawi żadnych problemów na wiosnę i będzie mogła od razu ruszyć do pracy.

 

e-maszbud.pl

 

 

 

 

 

 

Jak dobrze przygotować maszynę budowlaną do zimowego przestoju?

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU