13 maja 2019

Firmy mają coraz większą świadomość tego, jak ważne jest utrzymywanie bliskich, profesjonalnych relacji z klientami. Z takiego założenia wyszła również firma HKL Baumaschinen Polska, która z okazji jubileuszu 25-lecia działalności w naszym kraju, zaprosiła swoich klientów na bardzo atrakcyjny wyjazd do fabryk Kramer i Kubota. Dlaczego właśnie tam? Ponieważ HKL jest oficjalnym dealerem maszyn budowlanych obu producentów. Jak było? Zapraszamy na krótką relację. 

 

Na początek Kramer 

 

Pierwszym przystankiem na trasie wycieczki była niemiecka fabryka Kramera, znajdująca się w miejscowości Pfullendorf nieopodal pięknego Jeziora Bodeńskiego. Goście mogli zwiedzić halę produkcyjną ładowarek kołowych oraz zapoznać się z historią firmy. To jednak była dopiero przygrywka. Po lunchu wszyscy zostali zaproszeni na plac demonstracyjny, gdzie zaprezentowano możliwości ładowarek Kramer 5035, 5095 oraz 8155. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszyła się ta ostatnia maszyna, będąca najnowszym modelem w ofercie producenta. 

 

Kramer 8155 należy do kategorii ładowarek 9-tonowych. Ładowarka posiada łyżkę o pojemności 1,55 m3 oraz oferuje obciążenie użytkowe wideł na poziomie 3900 kilogramów. Maszynę napędza silnik Deutz o mocy 136 KM, który spełnia normę emisji spalin EU Stage IV. 

 

Wśród najciekawszych rozwiązań warto wymienić funkcję szybkiego biegu (świetny sposób na obniżenie zużycia paliwa oraz poziomu hałasu w kabinie), trzy tryby jazdy, dwukierunkowy wentylator, cztery reflektory, automatykę powrotu szufli, regulację przepływu oleju w trzecim obiegu sterowania oraz funkcję Smart Driving. 

 

Zwiedzający sporo uwagi poświęcili także ładowarce Kramer 5095, która w Polsce była prezentowana podczas majowych targów Intermasz w Poznaniu. Maszyna w standardzie jest wyposażona w łyżkę o pojemności 0,95 m3. Ładowarkę napędza 75-konny silnik Kohler, którego konstrukcja pozwala na rozwinięcie o 17% wyższego momentu obrotowego. Jednostka ta spełnia normę emisji spalin EU Stage IIIB i – co ważne – nie wykorzystuje filtra cząstek stałych. 

 

Kramer 5095 charakteryzuje się sztywną ramą oraz bardzo przydatnym rozwiązaniem, czyli układem wszystkich kół skrętnych (obecnym także w pozostałych ładowarkach Kramera). To przekłada się na znakomitą zwrotność i łatwość manewrowania na ograniczonej powierzchni. 

Jedną z najważniejszych nowości zastosowanych w wybranych ładowarkach serii 5 i wszystkich serii 8, jest automatyczna łyżka pływająca LST. Jej aktywacja następuje po przekroczeniu prędkości 15 km/h (dezaktywacja ma miejsce w momencie spadku prędkości do 13 km/h). Jest to rozwiązanie znacząco poprawiające precyzję pracy oraz pewność przewożenia materiału na nierównym terenie. 

 

Po zwiedzeniu fabryki Kramera uczestnicy wyjazdu mieli jeszcze możliwość odwiedzenia muzeum ZEPPELIN w Fridrichshaffen, które prezentuje 100-letnią historię słynnych sterowców. Dzień zakończył się wspólną kolacją z przedstawicielami Kramera. 

 

Czas na Kubotę 

 

Fabryka japońskiego producenta znajduje się w miejscowości Zweibruecken nieopodal granicy z Francją. Zwiedzający zapoznali się z całym procesem produkcji minikoparek, co pozwoliło im naocznie przekonać się, jak dużą wagę Kubota przykłada do jakości i precyzji montażu. 

Oczywiście nie mogło zabraknąć części pokazowej. Tutaj w głównej roli wystąpiła minikoparka Kubota KX057-4o masie operacyjnej wynoszącej 5545 kilogramów. Maszyna imponuje świetnymi parametrami roboczymi: głębokość kopania wynosi aż 3890 mm. KX057 zachowuje przy tym kompaktowe wymiary, bo jej szerokość to zaledwie 1960 mm, długość transportowa wynosi 5520 mm, natomiast wysokość 2550 mm. 

 

Konstrukcja podwozia zapewnia bardzo dobrą stabilność nawet na nierównym podłożu. W maszynie zastosowano dwa proporcjonalne, niezależne obwody sterujące z regulacją przepływu oleju hydraulicznego, co oczywiście znacząco zwiększa uniwersalność i użyteczność minikoparki. Dodajmy, że Kubotę KX057 napędza silnik o mocy 46 KM. 

 

Podczas wizyty w fabryce Kuboty nie mogło zabraknąć nawiązania do planowanej premiery, czyli wprowadzenia do oferty japońskiego producenta nowej minikoparki KX037-4. Jej sprzedaż w naszym kraju ma ruszyć na przełomie stycznia i lutego 2019 roku. 

Minikoparka będzie dostępna w kilku wariantach: z daszkiem lub kabiną, krótkim lub długim ramieniem do kopania, dodatkową instalacją hydrauliczną lub klimatyzacją. 

 

Maszyna wraz z kabiną waży niecałe 3600 kilogramów i jest napędzana silnikiem o mocy 24,2 KM wyposażonym w bezpośredni wtrysk paliwa. Warto wyróżnić system automatycznego przełączania między trybami jazdy, który dosłownie „czyta” warunki drogowe i obciążenie, dostosowując do nich potrzebną moc. Ciekawym rozwiązaniem jest również system automatycznego biegu jałowego, który przełącza silnik na wolne obroty po 4 sekundach bezczynności.  

 

Wyjazd dostarczył uczestnikom wielu emocji. To był znakomity pomysł, ponieważ rzadko zdarza się okazja, aby móc zobaczyć proces i warunki produkcji maszyn na co dzień wykorzystywanych we własnej firmie. HKL Baumaschinen Polska należą się więc wielkie brawa za profesjonalne podejście do tematu budowania relacji z klientami. 

 

e-maszbud.pl

Klienci HKL Baumaschinen Polska z wizytą w fabrykach Kramer i Kubota

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU