10 maja 2019

Prowadzenie działalności gospodarczej, szczególnie w branży budowlanej, wiąże się z bardzo wysokimi kosztami. Nasz kraj przeżywa boom inwestycyjny, ale przedsiębiorcy wcale nie mogą mówić o eldorado. Budowlankę przygniatają poważne problemy, w tym brak rąk do pracy i zatory płatnicze. To z kolei skutkuje niepewnością jutra. Trudno się zatem dziwić, że wiele firm wstrzymuje się z zakupem maszyn budowlanych, wybierając opcję wynajmu. Czy to dobra decyzja? Warto się nad tym poważnie zastanowić. 

 

Zakup maszyny obarczony dużym ryzykiem?

 

Posiadanie sprzętu budowlanego na własność bez wątpienia ma wiele zalet. Pierwszą z nich jest niezależność przedsiębiorcy, który ma stały dostęp do maszyny, nie musi organizować wynajmu, nie czeka na dostawę, a więc może bardzo szybko przystąpić do realizacji inwestycji, co jest dużym atutem w tak konkurencyjnej branży. 

 

Kolejną zaletą jest brak kosztów związanych z wynajmem. Wiemy jednak, że w polskich warunkach na zakup maszyny budowlanej za gotówkę mogą sobie pozwolić tylko nieliczne przedsiębiorstwa. Zdecydowana większość firm musi się tutaj posiłkować leasingiem, co oczywiście wiąże się ze stałym, comiesięcznym wydatkiem w postaci raty kredytu. 

 

Kupiona maszyna stanowi także majątek przedsiębiorstwa, który w razie wystąpienia problemów finansowych może zostać spieniężony. Pod warunkiem jednak, że sprzęt został już spłacony – w przeciwnym razie ten argument nie będzie mieć żadnego sensu. 


Wspomnijmy jeszcze o kwestiach wizerunkowych. Dla części przedsiębiorstw posiadanie własnych maszyn budowlanych jest elementem dbania o prestiż marki. Taka firma jest bardziej wiarygodna, a więc ma szansę pozyskiwać atrakcyjniejsze kontrakty. Znowu jednak mówimy o teorii, ponieważ dobrze wiemy, że w naszym kraju kluczowym kryterium wyboru wykonawcy zawsze jest cena – fakt posiadania maszyn nie ma tutaj zbyt wiele do rzeczy. 

 

Wszystkie wymienione argumenty bledną jednak w konfrontacji z największym problemem polskiej branży budowlanej, jaką jest wypłacalność przedsiębiorstw. Funkcjonujemy w realiach, w których firmy realizują kontrakty na minimalnej marży, często wręcz poniżej kosztów. W tym kontekście zakup maszyn budowlanych na własność, zwłaszcza w opcji leasingowej, jest skrajnie ryzykownym rozwiązaniem. 

 

Zakup to nie taka prosta sprawa

 

Wspomnieliśmy o tym, że jednym z argumentów przemawiających za zakupem maszyny budowlanej, jest o wiele większa elastyczność w realizacji zleceń. Najpierw jednak trzeba tę maszynę znaleźć, a z tym różnie dziś bywa. Nie jest wielką tajemnicą, że w dobie boomu budowlanego dilerzy dosłownie wyrywają sobie sprzęt, aby mieć co zaoferować klientom. 

 

Dostępność maszyn jest dość niska, często na wybrany sprzęt trzeba czekać wiele tygodni lub brać to, co akurat jest na placu. W takich warunkach trudno też wynegocjować korzystną cenę za sprzęt. Oczywiście nadal pozostaje nam rynek używanych maszyn, ale ten również jest tak oblegany, że momentami zwyczajnie brakuje godnych uwagi ładowarek, koparek czy maszyn kompaktowych. Pod względem dostępności używanych maszyn ze sprawdzonego źródła wyróżnia się firma HKL Baumaschinen Polska– oferta sprzedaży sprzętu jest stale aktualizowana na jej stronie internetowej. 

 

Kiedy zakup z pewnością ma sens?

 

Na zakup maszyny budowlanej powinien się zdecydować przedsiębiorca, który w dłuższej perspektywie ma pewność realizacji kontraktów, a ponadto dysponuje wolnymi środkami finansowymi. Warto przy tym zwrócić uwagę, że mówimy tylko o maszynie, która jest absolutnie niezbędna do pracy i będzie wykorzystywana praktycznie przez cały czas. 

 

Pokażemy to na przykładzie. Firma Jana Kowalskiego specjalizuje się w wykonywaniu instalacji zewnętrznych. Oczywiste jest, że na jej wyposażeniu musi się znaleźć coś do kopania i zagęszczania gruntu. Dyskusyjna jest natomiast potrzeba zainwestowania w zakup dodatkowej maszyny, mniejszej, bądź większej lub urządzeń pomocniczych jak np. coś do kucia , bo nie każdy kontrakt wymaga poszerzania parku maszynowego. Jeśli jednak zajdzie taka potrzeba, dodatkowy sprzęt można po prostu wynająć, nie ponosząc wysokiego kosztu, nie martwiąc się serwisowaniem i transportem urządzenia. 

 

Wynajem maszyn budowlanych: realna alternatywa dla zakupu?

Jeszcze do niedawna wielu przedsiębiorców działających w branży budowlanej wzbraniało się przed wynajmowaniem maszyn. Powód? Słaba dostępność. Firmy nie mogły sobie pozwolić na to, by tygodniami czekać, aż wynajmujący ściągnie maszynę z zagranicznego oddziału. Dziś wygląda to zupełnie inaczej. 

 

Przyjrzyjmy się ofercie HKL Baumaschinen Polska – czołowego dostawcy maszyn budowlanych w naszym kraju. Firma dba o utrzymanie wysokiej dostępności maszyn, wiele z nich można wynająć praktycznie od ręki. Ponadto w ofercie firmy znajdują się wszelkie maszyny niezbędne do realizacji inwestycji budowlanych, wykończeniowych czy instalacyjnych: od ręcznych zagęszczarek po duże koparki gąsienicowe. Firma oferuje zarówno wynajem, jak i sprzedaż sprzętu (w tym używanego), zaspokajając tym samym potrzeby wszystkich przedsiębiorców. 

 

Wynajęcie maszyny budowlanej to bardzo opłacalne rozwiązanie w sytuacji, gdy firma ma do zrealizowania kontrakt wymagający jednorazowego użycia konkretnego sprzętu. Koszt takiej operacji zawsze będzie znacznie niższy niż zakup maszyny, nawet używanej. Pamiętajmy również o innych korzyściach - Klienci HKL Baumaschinen Polska nie muszą się m.in. martwić naprawami maszyn, ponieważ firma zapewnia własny, mobilny serwis. Gdy dojdzie do awarii, można ją błyskawicznie usunąć na placu budowy – bez nerwów i zbyt długiego przestoju. 

 

Zdecydowanie największa zaletą wynajmowania maszyn jest brak konieczności „mrożenia” sporych pieniędzy, co w dobie powszechnych zatorów płatniczych nabiera jeszcze większego znaczenia. Ponadto przedsiębiorca nie musi utrzymywać własnego warsztatu i mechaników, organizować transportu czy ponosić kosztu magazynowania sprzętu poza sezonem. 

 

Oczywiście ostateczny wybór między zakupem a wynajmem maszyny budowlanej, zależy przede wszystkim od sytuacji konkretnego przedsiębiorstwa. Warto jednak wiedzieć, że w licznych przypadkach wynajem jest o wiele bardziej opłacalny, a na pewno mniej ryzykowny. 

 

e-maszbud.pl

Kupno czy wynajem maszyny budowlanej? Trudny dylemat przedsiębiorcy

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU