28 stycznia 2018

Nie wszystkie maszyny budowlane u progu sezonu zimowego są odstawiane na place firmowe, aby poczekać tam na przyjście wiosny. Zmieniający się klimat powoduje, że coraz częściej mamy do czynienia z łagodnymi zimami, a przedsiębiorcy działający w branży budowlanej czy drogowej skrzętnie to wykorzystują. Trzeba jednak pamiętać, że całoroczna wytężona praca nie pozostaje bez wpływu na kondycję maszyn. Dlatego stworzyliśmy poradnik, w którym podpowiadamy, jak dobrze przygotować sprzęt do pracy w sezonie zimowym, by uniknąć przykrych niespodzianek.

 

Zadbaj o układ chłodzenia!

 

Jedną z newralgicznych czynności, jakie należy wykonać jeszcze przed nadejściem mrozów, jest wymiana płynu chłodniczego.

 

-Jeśli latem operator uzupełniał poziom zwykłą wodą, to pewne jest, że układ zamarznie, a to w skrajnym przypadku może doprowadzić nie tylko do pęknięcia głowicy, ale też bloku silnika. – mówi Karol Stanaszek z firmy WIBAKO, która jest partnerem naszego poradnika.

 

Wymiana podstawowych elementów

 

Przed sezonem zimowym warto przeprowadzić podstawowy serwis eksploatacyjny, na który składa się wymiana filtra paliwa (mogła się w nim wytrącić woda), filtra powietrza oraz oleju silnikowego wraz z filtrem. Chodzi o to, aby zapewnić jednostce napędowej jak najkorzystniejsze warunki pracy przy niskich temperaturach.

 

- Dodajmy, że konieczne jest przeprowadzenie inspekcji układu hydraulicznego. Należy sprawdzić, czy nie pojawiły się jakieś wycieki, przetarcia przewodów czy rozszczelnienia połączeń. Kontrolujemy też układ centralnego smarowania. – podkreśla Karol Stanaszek.

 

Akumulator

 

Od sprawności baterii zależy to, czy maszyna będzie zimą bezproblemowo odpalać. Oczywiście w przypadku sprzętu używanego codziennie, nie ma sensu „bawić się” w każdorazowe wymontowywanie akumulatora i przenoszenie go do ciepłego pomieszczenia (chyba że są zapowiadane silne mrozy w nocy).

 

- Jeśli operator zgłosił utrudniony rozruch jeszcze przed nastaniem mrozów, to lepiej zawczasu wymienić akumulator na nowy i mieć problem z głowy. – dodaje nasz ekspert.

 

Przegląd układu zapłonowego

 

Układ zapłonowy to zbyt często bagatelizowany element maszyny budowlanej. Tymczasem od jego kondycji w głównej mierze zależy sprawność sprzętu, szczególnie w sezonie zimowym. Niezbędne będzie zatem sprawdzenie świec żarowych i ich ewentualna wymiana – należy to zrobić w sytuacji, gdy świece mają już na swoim koncie kilkaset przepracowanych godzin.

 

- Warto pamiętać, że niesprawne świece żarowe nie tylko utrudniają rozruch, ale też zwiększają zużycie paliwa i powodują nierówną pracę jednostki. – mówi nasz ekspert.

 

Przegląd układu elektrycznego i elektronicznego

 

Nawet drobne awarie w obu tych układach mogą unieruchomić maszynę lub pozbawić ją kluczowych funkcji. Warto zatem dokładnie sprawdzić, czy nie pojawiły się jakieś przebicia, czy wszystkie osłony przewodów są całe, czy wyłącznik masy działa prawidłowo.

 

Bardzo ważną czynnością przed sezonem zimowym jest skontrolowanie stanu oświetlenia maszyny. Jeśli sprzęt nie jest wyposażony w lampy LED, to naprawdę dobrym pomysłem będzie ich zamontowanie – takie lampy nie są drogie, a znacznie poprawią komfort i bezpieczeństwo pracy operatora po zmroku czy wcześnie rano.

 

Zaglądamy do kabiny

 

Praca zimą nie jest szczególnie przyjemna, dlatego należy bezwzględnie zadbać o komfort operatora. Przed sezonem mrozów i śnieżyć warto sprawdzić, czy wszystkie funkcje w kabinie są w 100% sprawne.

 

- Szczególnie ważne jest działanie nagrzewnicy – niesprawne urządzenie spowoduje, że kabina będzie się zbyt wolno nagrzewać. Nikt nie chciałby pracować w takich warunkach. Dodatkowo zalecam wymianę filtra kabinowego, co pozwoli zminimalizować efekt parowania szyb. – dodaje Karol Stanaszek z firmy WIBAKO.

 

Przygotowanie maszyny budowlanej do sezonu zimowego może trochę potrwać, ale naprawdę nie ma sensu iść na skróty, bo to na pewno negatywnie odbije się na kondycji sprzętu, a także komforcie i bezpieczeństwie operatora.

 

e-maszbud.pl

Mróz i śnieg? Żaden problem! Jak dobrze przygotować maszynę do pracy w sezonie zimowym?

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU