29 kwietnia 2018

Jest coś, co łączy wszystkie polskie rządy po 1989 roku. To składanie obietnicy zmodernizowania rodzimej kolei. Tabor rzeczywiście jest coraz nowocześniejszy, na niektórych odcinkach można podróżować dość komfortowo, ale nadal pociąg nie stanowi naturalnego wyboru dla osób planujących wybrać się np. na wakacje czy spotkanie biznesowe na drugi koniec Polski. Bądźmy jednak uczciwi: dzieje się. Prace modernizacyjne trwają na setkach kilometrów tras. Dlatego w tym numerze E-maszbud.pl postanowiliśmy przyjrzeć się ofercie narzędzi kolejowych od czołowych producentów.

 

Wacker Neuson

 

Oferta tego producenta obejmuje pełen zestaw narzędzi kolejowych, w tym: młoty benzynowe, systemy oświetleniowe z generatorami przeznaczonymi do nocnej pracy, zagęszczarki, małe koparki, ładowarki kołowe czy wozidła gąsienicowe. Szczególną uwagę zwracamy na kompaktową koparkę dwudrogową Wacker Neuson 8003.

 

Koparka jest przystosowana do zamocowania na niej inteligentnego mechanizmu jazdy po torach, który jest kontrolowany przez obwód hydrauliczny. Maszyna sprawdza się do przeróżnych prac kolejowych, w tym do wykonywania nasypów czy konserwacji układów torowych. Zastosowano w niej napęd łańcuchowy, który zapewnia odpowiednią wydajność i stabilność koparki.

 

Popularnym urządzeniem, często stosowanym na polskich arteriach kolejowych, jest młot Wacker Neuson BH 55 RW. Sprzęt oferuje do 1350 uderzeń na minutę oraz wyróżnia się energią pojedynczego udaru o wartości 55 dżuli. Młot jest napędzany silnikiem benzynowym zużywającym 0,9 litra paliwa na godzinę pracy. Dzięki amortyzatorowi drgań operator czuje mniejsze zmęczenie i nie jest tak narażony na urazy podczas długotrwałej pracy.

 

Airtec

 

Airtec to jeden z najbardziej uznanych producentów sprzętu kolejowego. W jego ofercie znajdziemy między innymi zakrętarkę kolejową Master 35. Ten udarowy klucz spalinowy charakteryzuje się bardzo szybkim tempem pracy. Świetnie sprawdza się do przykręcania i odkręcania śrub i nakrętek na torach oraz zwrotnicach.

 

Zakrętarka Airtec Master 35 wyróżnia się niską wagą wynoszącą zaledwie 18,2 kilograma. Sprzęt generuje niski hałas i niewielki poziom wibracji, co wpływa na wyższy komfort i bezpieczeństwo pracy operatora. Zakrętarka posiada regulację momentu obrotowego w zakresie od 500 do 1800 Nm. W specjalnych warunkach możliwe jest osiągnięcie aż 2750 Nm. Ten sprzęt poradzi sobie więc z odkręceniem każdej, nawet bardzo zapieczonej śruby.

 

Husqvarna

 

Szwedzki producent także posiada w swojej ofercie sprzęt przeznaczony do typowych prac kolejowych. Warto tutaj wyróżnić przecinarkę ręczną Husqvarna K 1270 Rail. To najwydajniejsze urządzenie tego typu dostępne na rynku, idealnie sprawdzające się do precyzyjnego przecinania torów kolejowych czy tramwajowych.

 

Mocną stroną sprzętu jest opatentowany silnik X-torq TM, który wykorzystuje powietrze do wypłukania cylindra. Jednostka jest nie tylko bardzo wydajna, ale także oszczędna i przyjazna środowisku.

 

W przecinarce zastosowano magnezową osłonę ostrza, która zapewnia niższą wagę urządzenia oraz umożliwia łatwą zmianę pozycji cięcia, także pod kątem. Ciekawym rozwiązaniem jest Active Air Filtration, czyli system odśrodkowego oczyszczania powietrza. Dzięki niemu nie ma tak częstej konieczności wymiany filtra, co bezpośrednio przekłada się na niższe koszty eksploatacji i wyższą niezawodność.

 

Z punktu widzenia operatora ważną cechą urządzenia jest obniżona ilość drgań na uchwycie. System Easy Start ułatwia natomiast rozruch, co jest efektem redukcji sprężania w cylindrze. Na wyposażeniu przecinarki znajduje się także przyłącze RA 10, które umożliwia cięcie szyny dokładnie pod kątem prostym.

 

Cembre

 

W ofercie firmy Cembre znajdziemy znakomite urządzenia do prac kolejowych, w tym wiertarkę do drewnianych podkładów SD-15PR-ECO. Sprzęt posiada przycisk sterujący zapobiegający przypadkowemu uruchomieniu. Na wyposażeniu znajduje się również sprzęgło odśrodkowe, dzięki któremu silnik na biegu jałowym pozostaje w fazie spoczynku. Wystarczy jednak użyć przycisku sterującego, aby wiertarka natychmiast była gotowa do pracy na pełnych obrotach.

 

Komfort pracy operatora poprawia uchwyt obracający się w zakresie 90°. Dźwignia awaryjna umożliwia natychmiastowe zwolnienie wiertła, a amortyzatory między wałem napędowym i korpusem ograniczają przenoszenie drgań na ręce pracownika.

 

Wiertarka do szyn Cembre LD-1P-ECO to specjalistyczne urządzenie, którego nie może zabraknąć na żadnym kolejowym placu budowy. Dzięki frezom trepanacyjnym czołowym i specjalnym wiertłom krętym sprzęt umożliwia wiercenie w przekroju od 7 do 40 mm i na maksymalną głębokość 50 mm. Wiertarka jest oferowana z samodzielnym zespołem chłodzącym podłączanym za pomocą szybkozłącza. Urządzenie wyróżnia się niską wagą oraz kompaktową budową, dzięki czemu można go używać nawet w trudno dostępnych miejscach.

 

Wszystkie zaprezentowane urządzenia kolejowe łączy bardzo wysoka jakość wykonania, a co za tym idzie niezawodność i opłacalność zakupu. Produkty te są dostępne w ofercie firmy iSprzęt.pl.

 

e-maszbud.pl

Narzędzia kolejowe: przegląd najskuteczniejszych rozwiązań dostępnych na polskim rynku

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU