10 maja 2019

To bez wątpienia jedna z najważniejszych informacji w branży maszyn budowlanych ostatnich miesięcy. Przed wakacjami koncern LiuGong oficjalnie potwierdził, że rozpoczyna prace produkcyjne nad zupełnie nową generacją skrzyń biegów, które będą montowane w ładowarkach kołowych chińskiego producenta. Dzięki temu maszyny LiuGong będą mogły jeszcze skuteczniej rywalizować z japońską i europejską konkurencją, przekonując do siebie przede wszystkim bardzo wysoką jakością i niezawodnością. O szczegółach przeczytacie w naszym artykule. 

 

Porozumienie na szczycie 

 

Maszyny LiuGong już dawno przestały być kojarzone wyłącznie z atrakcyjną ceną. Chiński koncern zainwestował ogromne środki w nawiązanie ważnych sojuszów, dzięki którym w jego maszynach znajdziemy wiele podzespołów sygnowanych logo renomowanych marek. Koncern nie chce jednak tylko korzystać z gotowych produktów. Interesuje go także rozwijanie własnych technologii. Dowodem na to będzie nowa generacja skrzyń biegów. 

 

Ich produkcja będzie prowadzona w kooperacji z firmą ZF. Niemcy są dostawcami najbardziej niezawodnych podzespołów napędowych, skrzynie biegów z Friedrichshafen cieszą się zaufaniem użytkowników na całym świecie, dlatego decyzja LiuGong o zacieśnieniu współpracy z tą marką absolutnie nie dziwi. 

 

Nowa generacja skrzyń biegów, o typoszeregu BP230, będzie produkowana w zakładzie koncernu LiuGong w chińskim Liuzhou. Tym samym firma zyska pierwszą w swojej historii, w 100% własną linię przekładni. 

 

Nowa generacja skrzyń biegów LiuGong: idealnie dopasowana do specyfiki ładowarek 

 

Ładowarki kołowe LiuGong dały się już poznać jako wyjątkowo szybkie i sprawne maszyny. Producent nie zamierza jednak stać w miejscu i planuje dalszą poprawę parametrów wydajnościowych. W tym właśnie mają pomóc nowe skrzynie biegów. 

 

Konstrukcyjnie seria BP230 będzie nawiązywać do znanego rozwiązania ERGOPOWER, jednak ta technologia zostanie znacznie rozwinięta. Przede wszystkim chodzi o dostosowanie skrzyni do nawyków chińskich operatorów – głównie pod kątem prostoty obsługi i uproszczenia procedury konserwacyjnej. 

 

Nowe skrzynie biegów będą wyraźnie mniejsze od poprzedniej generacji. Nie wpłynie to jednak na obniżenie ich sprawności. Wręcz przeciwnie: LiuGong zapowiada zupełnie nową jakość w tym zakresie. Napęd umożliwi osiąganie wyższych prędkości oraz jeszcze lepsze wykorzystanie momentu obrotowego generowanego przez silnik. 

 

Dzięki poprawieniu współczynnika prędkości oraz zastosowaniu trybu automatycznego, nowe skrzynie biegów będą zużywać mniej oleju i zagwarantują wyraźnie większą trwałość. Napęd będzie realizowany za pośrednictwem śrubowych kół zębatych – cichych i zapewniających stabilną jazdę. W BP230 znajdą się także rozwiązania znane z samochodów, w tym elektroniczne sterowanie, dzięki któremu zmiana przełożeń ma następować niemal niezauważalnie. 

 

Szczególnie interesującym dodatkiem będzie system monitorowania stanu roboczego skrzyni biegów za pomocą modułu GPS. Umożliwi to zdalne diagnozowanie ewentualnych usterek i szybkie reagowanie na wszelkie alarmy zgłaszane przez system kontrolny. 

 

Nie tylko do ładowarek

 

Nowa generacja skrzyń biegów zostanie opracowana głównie z myślą o ładowarkach kołowych LiuGong, w tym popularnych modelach 856H, 862H i 870H. Producent zapowiada jednak, że przekładnie trafią też do równiarek. 

Już teraz wiemy, że nowe skrzynie będą występować w automatycznych wersjach cztero- i sześciobiegowych. Prace badawcze nad przekładniami rozpoczęły się w 2016 roku i skutkowały opracowaniem aż 15 prototypów. Widać zatem, jak skomplikowany, czasochłonny i kosztowny jest to proces. 

 

Biorąc to wszystko pod uwagę możemy się spodziewać, że LiuGong dopilnuje, aby nowe skrzynie spełniały rygorystyczne standardy i oczekiwania użytkowników. Nie tylko w Chinach, ale też w Europie. Oficjalny start produkcji przekładni zaplanowano na listopad tego roku.

 

e-maszbud.pl 
 

Nowa generacja skrzyń biegów do ładowarek kołowych koncernu LiuGong

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU