13 maja 2019

Zimy w ostatnich latach nas wyraźnie rozpieszczały, ale nie zapominajmy, że żyjemy w strefie klimatu umiarkowanego, co oznacza, że nie znamy dnia ni godziny nadejścia potężnych śnieżyc. Szybka reakcja na opady to zdecydowanie za mało, by zapewnić bezpieczeństwo na drogach i chodnikach. Służby odpowiedzialne za zimowe utrzymanie dróg muszą korzystać z odpowiedniego osprzętu, dzięki któremu pracę można wykonać sprawniej i dokładniej. To samo dotyczy przedsiębiorców, którzy muszą utrzymać porządek na firmowych placach czy parkingach. W tym artykule przyglądamy się bogatej ofercie osprzętu zimowego od CAT. 

 

Do jakich maszyn?

 

Jak łatwo się domyślić, osprzęt do zimowego utrzymania dróg, ale też parkingów, chodników czy placów budowy marki CAT, jest kompatybilny z maszynami Caterpillara. Po zastosowaniu odpowiedniego złącza można go zamontować również w maszynach innych producentów. A dlaczego warto w ogóle to rozważyć? Ponieważ nawet osoby spoza branży budowlanej doskonale wiedzą, że CAT to synonim świetnej jakości wykonania. Ta opinia potwierdza się w przypadku osprzętu do usuwania śniegu. 

 

Generalnie ofertę CAT można podzielić na kilka kategorii. Są to:

 

  • Dmuchawy śnieżne 

  • Proste pługi 

  • Pługi do spychania znacznych warstw śniegu

  • Pługi do spychania niewielkich ilości śniegu oraz warstw soli 

 

Osprzęt Caterpillara jest kompatybilny z różnymi typami maszyn. Można go stosować z ładowarkami kompaktowymi, ładowarkami ze sterowaniem burtowym, standardowymi ładowarkami kołowymi, koparko-ładowarkami oraz miniładowarkami gąsienicowymi. Wniosek? Praktycznie każda firma korzystająca na co dzień z maszyn budowlanych znajdzie tutaj osprzęt do zimowego utrzymania np. swojego zaplecza magazynowego czy placu manewrowego. 

 

Dmuchawy śnieżne CAT

 

Zaczniemy od nich, ponieważ są to najbardziej spektakularne urządzenia do usuwania śniegu. Caterpillar oferuje nam w sumie pięć modeli różniących się między sobą podstawowymi parametrami roboczymi, przede wszystkim szerokością wlotu (wynosi od 1700 do 2155 mm), szerokością całkowitą (od 1755 do 2223 mm) oraz oczywiście wagą (od 419 do 592 kg). 


Omówmy krótko największy model w gamie, czyli SR321. Ta zamiatarka idealnie sprawdzi się do usuwania śniegu z ulic, parkingów, podjazdów czy chodników. Została wyposażona w ślimak o średnicy 457 mm. Rotacja zsypu odbywa się w zakresie 180°, a wysokość cięcia to 883 mm. Urządzenie wyrzuca śnieg na maksymalną odległość 14 metrów. Zamiatarka jest kompatybilna z maszynami o wysokim przepływie oleju hydraulicznego. 

 

Proste pługi do śniegu CAT

 

Tutaj oferta jest już znacznie bogatsza, ponieważ obejmuje aż szesnaście modeli o szerokości od 2,4 do 4,9 metra. Pługi charakteryzują się specjalną konstrukcją, która ułatwia zgarnianie dużych warstw śniegu i tym samym minimalizuje liczbę przejazdów niezbędnych do idealnego oczyszczenia powierzchni. Ponadto pługi są dobrze zabezpieczone przed gromadzeniem się soli, co oczywiście będzie mieć pozytywny wpływ na ich trwałość. 

Tradycyjnie przyglądamy się parametrom największego modelu, czyli o szerokości 4,9 metra. Ten pług jest kompatybilny z ładowarkami kołowymi 926M, 930M oraz 938M. Znaczna szerokość gwarantuje sprawne usunięcie śniegu z nawet dużych placów czy parkingów. 


Pługi do cienkich warstw śniegu 

 

Ta kategoria obejmuje aż 35 modeli pługów o szerokościach od 2,6 do 3,7 metra. Pługi są przeznaczone do typowych prac związanych z utrzymaniem powierzchni w dobrym stanie, nawet po delikatnych opadach śniegu. Urządzenia najlepiej sprawdzają się do usuwania cienkiej warstwy białego puchu, a także nagromadzonych warstw soli i piasku.

 

Największy pług w tej gamie oferuje powierzchnię roboczą o szerokości 3,7 metra. Wysokość krawędzi wynosi 153 mm, natomiast waga całkowita osprzętu to 186 kilogramów. 
W pługach zastosowano m.in. gumowe lub stalowe krawędzie tnące, ściany boczne oraz regulowane buty na płozach umożliwiające regulację wysokości krawędzi skrawającej. 

 

Pługi śnieżne CAT do najcięższych zastosowań 

 

Typowe pługi śnieżne, które można wykorzystać do utrzymania dróg czy usuwania wielkich pryzm śniegu, to w sumie trzynaście modeli o szerokości od około 1,5 metra do blisko 4,2 metra oraz o szerokości kątowej od około 1,35 metra do około 3 metrów. 

 

Największy model w gamie oferuje szerokość roboczą 4,2 metra, jego wysokość całkowita to nieco ponad metr, natomiast masa własna osprzętu wynosi 1525 kilogramów. Ostrze ma wysokość 1073 mm. Zaletą tego pługu jest możliwość hydraulicznego ustawienia pod kątem 35°, co znacznie przyspiesza usuwanie śniegu. 

 

Powierzchnia pługu jest profilowana, dzięki czemu śnieg jest spychany o wiele efektywniej i nie przywiera do lemiesza. Dodatkowo osprzęt został wyposażony w dwie krawędzie tnące dla zmaksymalizowania procesu oczyszczania powierzchni. 

 

Osprzęt do zimowego utrzymania dróg, parkingów i placów marki CAT jest dostępny w ofercie oficjalnego dystrybutora Caterpillara na polskim rynku, firmy Bergerat Monnoyeur. 

 

e-maszbud.pl

Osprzęt CAT do zimowego utrzymania dróg i nie tylko

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU