30 czerwca 2017

Możemy czuć się wyróżnieni, bo niezwykle rzadko zdarza się, aby nasz kraj był areną światowej premiery maszyny budowlanej liczącego się producenta. Takie wydarzenie miało miejsce podczas zakończonych niedawno XXIII Międzynarodowych Targów Budownictwa Drogowego. W Kielcach świat po raz pierwszy zobaczył równiarkę HBM BG180 TA-6. Ta niemiecka konstrukcja wyróżnia się doskonałym stosunkiem masy do możliwości roboczych oraz spełnianiem najnowszej normy emisji spalin Tier 6.

 

Debiut w Kielcach

 

Równiarka HBM BG180 TA-6 była jednym z największych hitów kieleckich targów i nic dziwnego, że stanowisko dystrybutora cieszyło się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających. Sprzęt niemieckiej marki cieszy się w naszym kraju dużym uznaniem, dlatego premiera nowej równiarki nie mogła przejść bez echa.

 

Tym bardziej, że dystrybutor podczas 3 dni targowych zaoferował specjalne ceny na równiarkę. Zdecydowani klienci mogli zatem sporo zyskać. Najważniejsze są jednak parametry robocze maszyny, dlatego pora przyjrzeć się im nieco bliżej.

 

HBM BG180 TA-6 – do naprawdę poważnych zastosowań

 

Nowa równiarka w skrajnym położeniu ma nieco ponad 10 metrów długości. Jej szerokość wraz z lemieszem to z kolei 3,66 metra. Całkowity ciężar maszyny wynosi 19 ton, przy czym na przednią oś przypada obciążenie wynoszące 5,5 tony. Te parametry od razu pozycjonują równiarkę jako sprzęt do ciężkich prac, wyrównywania dużych placów budowy, tworzenia dróg w lasach i na nieużytkach, równania szerokich dróg gruntowych prowadzących do terenów inwestycyjnych.

 

W osi przedniej został zastosowany napęd hydrostatyczny, dostępny tylko w wersji TA. Oś wychyla się o 15°, a kąt skrętu wynosi 45°. Koła pochylają się pod kątem 17°, natomiast całkowity prześwit wynosi 570 mm. Oś tylną tworzy wahliwy tandem. Zastosowano w niej automatyczną przekładnię hydrodynamiczną z 6 biegami. Prześwit tandemu wynosi 470 mm, a kąt wychylenia 15°.

 

Bardzo ekologiczny napęd

 

Kluczowym elementem maszyny jest oczywiście ultra ekologiczny silnik, który spełnia rygorystyczną normę emisji spalin Tier 6 (to wciąż rzadkość na rynku maszyn budowlanych). Jest to sześciocylindrowa jednostka Perkinsa 173 KM lub 202 KM w trybie dual-rating.

 

Silnik wyróżnia się rewelacyjną elastycznością i oferuje moment obrotowy na poziomie 842 Nm (870 Nm w dual-rating). Maszyna może się rozpędzić do maksymalnie 40 km/h, co czyni ją całkiem mobilną w przypadku konieczności odbycia przejazdu drogami publicznymi.

 

Za oczyszczanie spalin odpowiadają układy DOC i SCR. Producent zastosował także filtr cząstek stałych, wymagający uzupełniania płynu AdBlue (jego zużycie jest na szczęście dość niskie).

 

Komfortowa kabina

 

Nowa równiarka HBM BG180 TA-6 zapewnia operatorowi bardzo przyjemne i bezpieczne środowisko pracy. Kabina jest odchylana, dzięki czemu operator ma dobrą widoczność na lemiesz, co wpływa na precyzję pracy. W ramach wyposażenia standardowego producent oferuje m.in. klimatyzację, zestaw półek i schowków oraz wydajne nawiewy.

 

Warto podkreślić świetne wyciszenie kabiny i zabezpieczenie przed zapyleniem, co doceni każdy operator równający drogę gruntową w wysokiej temperaturze. Przesuwne drzwi ułatwiają zajęcie miejsca w kabinie, a przyrządy sterownicze są rozmieszczone w taki sposób, aby gwarantować ich łatwą obsługę bez względu na masę operatora.

 

Równiarka HBM BG180 TA-6 po kieleckiej premierze trafiła już oficjalnie do sprzedaży. Jej wyłącznym dystrybutorem w Polsce jest firma FULL Maszyny Budowlane. Biorąc pod uwagę renomę producenta i świetne parametry robocze, można się spodziewać dużego sukcesu tej maszyny na polskim i europejskim rynku.

 

e-maszbud.pl

Równiarka HBM BG180 TA-6 – za nami światowa premiera w Polsce!

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU