18 lipca 2018

Równiarka samobieżna CAT 24M jest legendą tej kategorii maszyn budowlanych. Technologia idzie do przodu i producent unowocześnił swoją ofertę. Efektem jest równiarka samobieżna CAT 24, która stanowi idealny wybór do utwardzania dróg w średnich i dużych kopalniach oraz wyrobiskach kopalnianych. My przyglądamy się jej możliwościom.

 

Bardzo wydajny napęd

 

Nowa równiarka jest napędzana silnikiem Cat C27 ACERT o potężnej mocy w przedziale od 535 do 694 KM. Jednostka oferuje aż o 15% wyższy moment obrotowy niż ta, która była stosowana w modelu 24M. Na europejskim rynku oferowana jest wersja silnika spełniająca normę emisji spalin EU Stage IV.

 

W układzie napędowym znajdziemy także automatyczną skrzynię biegów Power Shift, która wykorzystuje technologię Cat Advanced Electronic Control Strategy. Zapewnia ona bardzo płynną zmianę biegów oraz wydłuża trwałość skrzyni. Operator ma do dyspozycji dwa joysticki elektrohydrauliczne, które ograniczają ruchy rąk i nadgarstków aż o 78% w porównaniu do konwencjonalnego rozwiązania z dźwigniami sterującymi.

 

Mocny i komfortowy napęd jest konieczny w maszynie, która ma tak duże możliwości robocze. Równiarka samobieżna CAT 24 została wyposażona w okładnicę o szerokości 7,3 metra, która umożliwia jej utwardzanie dróg do użytku wozideł o ładowności nawet powyżej 180 ton. W maszynie został także zastosowany system Cat GRADE, który gwarantuje o wiele dokładniejsze równanie terenu.

 

Warto wspomnieć, że nowa równiarka została znakomicie wyważona, dzięki czemu sterowanie nią jest łatwiejsze i mniej absorbuje operatora. Nie zmienia się to nawet w momencie, gdy na odkładnicy znajduje się spora ilość materiału, a maszyna porusza się z dużą prędkością.

 

W stosunku do modelu 24M nowa równiarka jest o około 11% cięższa. Dzięki temu lemiesz jest dodatkowo dociskany do podłoża, co także przekłada się na większą precyzję pracy.

 

Przydatne, bardzo zaawansowane funkcje

 

Nowa równiarka jest maszyną wyposażoną w wiele technologii, które bezpośrednio przyczyniają się do zwiększenia wydajności pracy, przy jednoczesnym obniżeniu jej kosztów. Wspomnijmy chociażby o funkcji eliminowania nadmiernej lub niedostatecznej prędkości obrotowej silnika czy funkcji wykrywania poślizgów skrzyni biegów. Do tego dochodzi system eStop dla przegubów, blokada osprzętu oraz monitorowanie poziomu płynów.

 

Przed każdym uruchomieniem maszyny układ diagnostyczny sprawdza płyn chłodzący, poziom oleju hydraulicznego oraz stan silnika. Gdy wszystko jest w porządku, operator otrzymuje stosowną informację i może rozpocząć pracę. W przypadku stwierdzenia jakichś nieprawidłowości wyświetla się ostrzeżenie. Minimalizuje to ryzyko uszkodzenia maszyny w wyniku prozaicznego przeoczenia.

 

Ułatwione (i tańsze serwisowanie)

 

Caterpillar zapewnia, że układ napędowy (silnik oraz przekładnia) zastosowany w nowym modelu gwarantuje aż o 33% dłuższy okres eksploatacji, niż ma to miejsce w przypadku jednostki C18 stosowanej w równiarce 24M. To z kolei przekłada się na niższe koszty serwisu i wyższą opłacalność zakupu maszyny.

 

Inżynierowie Caterpillara zadbali o to, by równiarka była przyjazna mechanikom. Przykładowo: demontaż skrzyni biegów zajmuje teraz aż o 70% mniej czasu niż w modelu 24M. To zasługa modułowej budowy maszyny. Okresy międzyobsługowe dla skrzyni biegów, filtra oleju hydraulicznego i filtra powietrza, jak również płynów skrzyni biegów i tylnej osi zostały podwojone.

Ciekawym rozwiązaniem jest także węzeł serwisowy płynów, który umożliwia napełnianie i spuszczanie np. oleju na poziomie podłoża. Tym samym podstawowe czynności serwisowe mogą być przeprowadzane znacznie szybciej i taniej. Wspomnijmy również o tym, że wszystkie filtry zostały umieszczone centralnie, nie ma więc problemu z ich wymianą.

 

Bezpieczna praca

 

Równiarka samobieżna CAT 24 w standardzie jest wyposażona w światła LED 4x4 wewnątrz przedziału silnikowego, co ułatwia serwisowanie maszyny po zmroku. Dodatkowo silnik posiada aż 15 strategicznie rozmieszczonych punktów mocowania. Wchodzenie na konstrukcję maszyny jest o wiele bezpieczniejsze dzięki dodatkowym poręczom, uchwytom i stopniom antypoślizgowym.

 

Maszynę można wyposażyć w układ przeciwpożarowy we własnym zakresie lub zamówić fabryczny system gaśniczy, który znajduje się na liście wyposażenia opcjonalnego.

 

Operator ma do swojej dyspozycji kamerę cofania, z której obraz jest przekazywany na monitor umieszczony w kabinie. Opcjonalnie dostępne są także kamery przednie. Dodajmy do tego wskaźnik zapięcia pasów, który nie tylko przypomina operatorowi o tym obowiązku za pomocą sygnału wizualnego i dźwiękowego, ale także wysyła stosowną informację do zarządcy floty, a zyskamy obraz maszyny zapewniającej wysoki poziom bezpieczeństwa. 

 

Równiarka samobieżna CAT 24 jest dostępna w ofercie autoryzowanego dystrybutora marki na polskim rynku, firmy Bergerat Monnoyeur.

Równiarka samobieżna CAT 24 – godna kontynuacja serii M

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU