10 maja 2019

Grafen to jedna z najnowszych cząsteczek, substancja cienka, doskonale przewodząca ciepło oraz elektryczność, mająca do tego niewielką rezystywność. To cząsteczka, którą już od dłuższego czasu interesują się przemysłowcy z całego świata. Teraz jej właściwości zaczęto wykorzystywać w Chinach.


Same Chiny nie powinny dziwić, gdyż jest to kraj wykorzystujący grafen w sposób najdoskonalszy. Nic więc dziwnego, że przemysł olejowy już od jakiegoś czasu, za sprawą firmy LiuGong, pracuje nad wykorzystaniem cząsteczek węgla w różnego rodzaju smarach. Może być on bowiem sposobem na zwiększenie wydajności materiałów smarujących.

 

Kilka słów o producencie smarów – LiuGong

 

LiuGong to wielka chińska firma, która od niedawna wchodzi w skład China Innovation Alliance. To właśnie ta kompania założyła Globalne Centrum Badań i Rozwoju LiuGong w Liuzhou, by prowadzić dalsze, doskonalące badania nad zastosowaniem cząsteczek węgla w produkcji smarów mechanicznych. W ten sam sposób, na jego łonie, powstała Baza Rozwoju Technologicznego smarów modyfikowanych grafenem. To pierwsze na świecie miejsce, w którym w różnego rodzaju laboratoriach poddaje się rzeczywistej aplikacji oleje modyfikowane nanocząsteczkami grafenu.

 

Co dają oleje modyfikowane grafenem?

 

Według badań LiuGong smary z zastosowaniem nanocząsteczek grafenu są zdecydowanie bardziej wydajne. Oleje silnikowe maszyn mogą więc w doskonalszy sposób zapobiegać tarciom i przeciwdziałać przegrzewaniu się silnika sprawiając, że będzie on mógł dłużej pracować bez negatywnych konsekwencji. Dzięki uzyskaniu lepszej stabilności cząstek grafenowych w smarach, firma LiuGong może z większą precyzją chronić wnętrze silnika przed zatarciem. 

 

Plany na przyszłość LiuGong

 

Chińczycy z LiuGong planują w ciągu dwóch lat opracować 3 nowe rodzaje olejów modyfikowanych cząsteczkami grafenu, a w ciągu pięciu lat sprawić, by były one możliwe do zastosowania w produktach LiuGong CE. Następnie w planach jest opracowanie specjalnych technologii tworzenia części wewnętrznych silnika, współpracujących z olejem na bazie grafenu. Dzięki temu przemysł motoryzacyjny oraz stalowy może czekać wielka rewolucja.

Wykorzystywanie smarów modyfikowanych nanocząsteczkami grafenu nie jest niczym nowym, jednak po raz pierwszy firmie LiuGong udało się dopracować sposób ich produkcji i podnieść go do poziomu, który pozwoli wykorzystywać tego typu oleje na skalę przemysłową.

 

e-maszbud.pl

Smar modyfikowany nanokompozytami z grafenem od LiuGong

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU