10 maja 2019

Koparko-ładowarki to zdecydowanie najpopularniejsza kategoria maszyn budowlanych na świecie. Jest to wyjątkowo uniwersalny sprzęt, który stanowi solidne wsparcie zarówno w typowych pracach budowlanych, jak i instalacyjnych czy ogrodniczych. O wydajności każdej koparko-ładowarki decyduje przede wszystkim układ hydrauliczny, który musi pracować bezawaryjnie i znosić znaczne obciążenia. Nie byłoby to możliwe bez wysokojakościowych systemów uszczelnień, których producentem jest firma HALLITE. 

 

Odpowiedź na wymagania stawiane współczesnym maszynom

 

Wszyscy dobrze wiemy, że koparko-ładowarki bardzo często pracują w górnym zakresie swoich możliwości. Mało który operator rozczula się nad maszyną. Jest zadanie, to trzeba je wykonać, nawet jeśli oznacza to konieczność przekroczenia dopuszczalnej ładowności. Oczywiście takie postępowanie nie pozostaje bez wpływu na kondycję układu hydraulicznego koparko-ładowarki. 

 

Producenci maszyn, ale także wyspecjalizowane serwisy, są zgodni, że najczęstsze awarie w koparko-ładowarkach dotyczą właśnie hydrauliki. Nieszczelności oraz wysoka temperatura oleju hydraulicznego prowadzą do wycieków płynu i spadku wydajności układu. Aby znacząco ograniczyć ryzyko takich sytuacji należy sięgać po profesjonalne systemy uszczelnień. Najlepiej te, które są stosowane na pierwszy montaż. Dokładnie takie uszczelki dostarcza HALLITE.

 

Kompleksowy system uszczelnień dla koparko-ładowarek 

 

W skład każdej koparko-ładowarki wchodzi osiem cylindrów hydraulicznych: podnoszenia, łamania, obrotu ramienia oraz łyżki, podnoszenia, przechyłu i stabilizatorów. Każdy z tych cylindrów jest wyposażony w system uszczelnień, który zapobiega wyciekom płynu hydraulicznego.

 Kluczowe znaczenie dla sprawności układu mają uszczelniania tłoczysk, tłoków oraz pierścienie zgarniające oraz prowadzące. 

 

Uszczelnienia dławnicowe

 

W gamie uszczelnień HALLITE znajduje się dwuwargowe uszczelnienie tłoczyska typu 621. Dodatkowa warga znacząco poprawia szczelność tego elementu, dlatego stosuje się ją m.in. w siłownikach obsługujących ramię koparki. Uszczelka została wyprodukowana z wysokowydajnego poliuretanu, jest odporna na działanie wysokich temperatur oraz ekstremalnych skoków ciśnienia. 

 

W przypadku maszyn, w których występuje zwiększone ryzyko gwałtownych wzrostów temperatury i ciśnienia, zalecane jest stosowanie uszczelnień buforowych. 

 

Przykładem takiego rozwiązania jest uszczelnienie HALLITE typu 653, które chroni siłownik hydrauliczny, umożliwiając dopływ oleju do uszczelniania tłoczyska, a jednocześnie zapobiegając powrotnym skokom ciśnienia. 

 

Uszczelnienia tłokowe 

 

W ofercie HALLITE znajdują się dwustronne uszczelki tłokowe, które znajdują zastosowanie w siłownikach koparko-ładowarek. W przypadku mniejszych maszyn, przeznaczonych do lekkich prac, zaleca się wybór kompaktowych uszczelnień – przykładem jest model 754. Uszczelka została wykonana z bardzo odpornego elastomeru termoplastycznego, wspartego pierścieniem typu O-ring. 

 

W maszynach średniej i dużej wielkości niezbędne jest stosowanie bardziej wytrzymałych uszczelnień dwustronnego działania, takich jak HALLITE 714. Jest to uszczelka wykorzystywana w siłownikach teleskopowych dwustronnego działania. Została specjalnie wzmocniona, a jej powierzchnia uszczelniająca może znosić nawet duże szczeliny, zapobiegając kontaktowi tłoka z rurą. Dodatkowo wzmocniony materiał uszczelnienia dopuszcza pracę tłoka po otworach.

 

Do najbardziej obciążonych i wydajnych układów hydraulicznych zalecamy natomiast uszczelnienie tłokowe 735 Capped T. Charakterystyczne dla niego jest zastosowanie dwóch pierścieni antywyciskowych, chroniących powierzchnię uszczelnienia wykonaną z najlepszej jakości mieszanek PTFE oraz brązu przed gwałtownymi skokami ciśnienia w układzie jednocześnie zapewniając wysoką odporność na gwałtowne wzrosty ciśnienia. 

 

Pierścienie zgarniające

 

Bardzo ważnym elementem układu hydraulicznego jest także pierścień zgarniający, chroniący układ hydrauliczny przed zanieczyszczeniami z zewnątrz. W ofercie HALLITE znajdują się między innymi zgarniacze typ 844 i 864, dedykowane do pracy w ciężkich warunkach. Dwuwargowy Typ 844 został wykonany na bazie poliuretanu i wyposażony w ochronną klapę zewnętrzną dodatkowo chroniąc dławnicę przed zanieczyszczeniami. W modelu 864 znajdziemy natomiast m.in. metalową obudowę zabezpieczoną inhibitorem korozji. 


Pierścienie prowadzące

 

Gamę uszczelnień hydraulicznych HALLITE uzupełniają pierścienie prowadzące, których zadaniem jest ochrona tłoka i tłoczyska cylindra koparko-ładowarki przed skutkami obciążenia bocznego. Pierścienie zapobiegają kontaktowi metalu z metalem, co minimalizuje ryzyko uszkodzenia uszczelnień, a tym samym ogranicza wycieki i awarie całego układu. W ofercie HALLITE znajduje się m.in. pierścień ścierny T533 z wypełnieniem szklanym, który zapewnia bardzo wysoką nośność w szerokim zakresie temperatur. 

 

Uszczelnienia HALLITE to produkty z najwyższej półki. Świadczy o tym fakt, że najwięksi producenci maszyn budowlanych wybierają je na pierwszy montaż. Wyłącznym przedstawicielem HALLITE na polskim rynku jest firma WIPER.

 

e-maszbud.pl

Uszczelnienia hydrauliczne HALLITE do koparko-ładowarek: jakość mówi sama za siebie

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU