12 maja 2019

Co prawda w polskiej branży budowlanej zaciera się już klasyczny podział na sezon letni i zimowy, ale wciąż nie brakuje firm, które powoli szykują się do przerwy w pracy. Jest to nierozerwalnie związane z przestojem maszyn budowlanych. Sprzętu nie można tak po prostu odstawić na plac i przypomnieć sobie o nim dopiero na wiosnę. Zima jest świetnym okresem na to, by przeprowadzić wnikliwy przegląd maszyn. Dotyczy to zwłaszcza hydrauliki siłowej. W naszym poradniku podpowiadamy, jak prawidłowo obsługiwać, serwisować i konserwować urządzenia hydrauliczne zamontowane w maszynie budowlanej. 

 

Nie bagatelizujemy drobnostek 

 

Hydraulika siłowa współczesnych maszyn budowlanych charakteryzuje się niesamowitą sprawnością i bardzo wysoką trwałością. Nie jest jednak odporna na ewidentne zaniedbania po stronie operatora oraz serwisu. Aby mieć pewność, że sprzęt będzie pracować bezawaryjnie, niezależnie od warunków pogodowych, należy szybko reagować na nawet drobne sygnały świadczące o usterce. 

 

- Tutaj kluczową rolę do odegrania ma operator, który powinien umieć wychwycić np. zbyt hałaśliwą pracę hydrauliki czy spadek wydajności maszyny. Im wcześniej zgłosi to przełożonemu, tym większa będzie szansa, że usterkę uda się usunąć niskim kosztem. – mówi Sylwester Wójcik, ekspert z firmy WIBAKO. 

 

Sama czujność operatora to jednak za mało. Osoba na co dzień obsługująca maszynę powinna również regularnie sprawdzać podstawowe elementy układu hydraulicznego, w tym kontrolować temperaturę oraz poziom ciśnienia. Oczywistością jest sprawdzanie stanu filtrów i stopnia ich zanieczyszczenia (a w razie potrzeby – niezwłoczna wymiana). 

 

Doświadczony operator może również co jakiś czas sprawdzić stan i jakość cieczy roboczej w zbiorniku układu hydraulicznego. Jeśli pojawią się ubytki, należy zgłosić ten fakt przełożonemu, który powiadamia serwis.

 

- Uczulam natomiast przed akceptowaniem praktyki mieszania różnych rodzajów cieczy roboczej. Wiem, że wielu operatorów po stwierdzeniu ubytku płynu po prostu uzupełnia go tym, co akurat mają pod ręką. To niedopuszczalne. – podkreśla nasz ekspert. 

 

Po stronie bieżących czynności obsługowych warto wymienić także kontrolowanie temperatury cieczy oraz jej regularną wymianę. 

 

- Przypominam, że awaria któregokolwiek z elementów hydrauliki siłowej wymaga dokładnego przepłukania całego układu i wymiany płynu. Nie warto ryzykować, że np. metalowy opiłek z uszkodzonej pompy hydraulicznej dostanie się do innego podzespołu i znów spowoduje usterkę. – dodaje Sylwester Wójcik. 


Serwis układu hydraulicznego: zima to idealny moment!

 

Niezależnie od tego, czy maszyna ma spędzić na placu kilka miesięcy czy tygodni, przed tak długim postojem powinna zostać poddana gruntownemu przeglądowi. Serwis urządzeń hydrauliki siłowej może jednak przeprowadzić wyłącznie osoba z odpowiednimi kwalifikacjami – są to bardzo precyzyjne elementy, których niefachowa naprawa z pewnością doprowadzi do poważnej awarii maszyny. 

 

- Wystarczy wspomnieć, że nowoczesna hydraulika wymaga prowadzenia prac serwisowych w czystym (wręcz sterylnym), dobrze wentylowanym i oświetlonym warsztacie, wyposażonym w niezbędne narzędzia, jak obrotomierz, manometr i stół diagnostyczny. Przypadkowy mechanik tego nie zapewni. – zauważa Sylwester Wójcik z WIBAKO. 

 

Weryfikacja stanu układu hydraulicznego zawsze sprowadza się do jednego: prawidłowego zdiagnozowania źródła problemu. Metoda prób i błędów jest archaiczna i naraża właściciela na niepotrzebne koszty. Dlatego właśnie bardzo ważne jest, aby serwis dysponował odpowiednim zapleczem technicznym oraz doświadczoną kadrą mechaników. Warto także wsłuchać się w to, co przekazuje operator – w końcu nikt nie zna tak dobrze maszyny, jak właśnie on. 

 

- Na koniec dodam, a właściwie zaapeluję do właścicieli maszyn: nie oszczędzajcie na częściach. Kupowanie najtańszych zamienników mija się z celem i naraża przedsiębiorcę na podwójne wydatki, bo naprawę trzeba będzie szybko powtórzyć. Należy również pamiętać o profilaktycznej wymianie uszczelnień  - są to tanie elementy, warto więc zafundować maszynie nowe uszczelki i mieć święty spokój na dłuższy czas. – dodaje specjalista z WIBAKO. 

 

Redakcja e-maszbud.pl przypomina również, że jeśli  maszyna ma zostać na dłuższy czas odstawiona do magazynu czy na firmowy plac, należy ją odpowiednio zakonserwować i zabezpieczyć m.in. przed wilgocią. Szczegółowe porady na ten temat znajdziecie w archiwalnym wydaniach naszej gazety. 

 

e-maszbud.pl

Właściwa obsługa i serwis przedłużą sprawność urządzeń hydraulicznych

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU