28 marca 2018

Nie ma nic ważniejszego niż bezpieczeństwo w miejscu pracy. Coraz ostrzejsze normy wymuszają na inwestorach i pracodawcach dbanie o to, by pracownicy wykonywali swoje zadania w odpowiednich warunkach. Wciąż jednak bagatelizuje się zagrożenia, których nie widać. Należy do nich pył powstający podczas szlifowania czy cięcia betonu, cegieł oraz innych materiałów mineralnych. Na szczęście istnieją rozwiązania, które chronią pracowników przed groźnymi konsekwencjami zdrowotnymi przebywania w warunkach wysokiego zapylenia. E-maszbud.pl przygląda się ofercie firmy Husqvarna.

 

Niewidzialne niebezpieczeństwo

 

Unoszący się pył, który towarzyszy cięciu i szlifowaniu powierzchni betonowych, szybko opada, co natychmiast zachęca pracowników do zdjęcia maseczek ochronnych. Niestety, zagrożenie wcale nie mija, ponieważ w powietrzu wciąż unoszą się niewidoczne gołym okiem cząsteczki, które działają drażniąco na układ oddechowy i mogą przyczyniać się do powstawania groźnych chorób płuc czy krtani. Są to chociażby włókna azbestu, kryształy krzemionki, pleśnie, sadza, PCB oraz liczne mikroorganizmy.

 

Mamy tendencję do marginalizowania tego, czego nie widać. Dbanie o bezpieczeństwo na placu budowy kojarzymy z noszeniem obuwia ochronnego, kasku, stosowaniem zabezpieczeń na wysokości czy trzymaniem się z dala od pracujących maszyn. To jednak nie wystarczy. Należy się także chronić przed zagrożeniami, które może nie prowadzą do spektakularnych wypadków, ale każdego dnia przybliżają pracowników do bardzo poważnych schorzeń.

 

Metody walki z podstępnym wrogiem

 

Podstawowym wymogiem bezpieczeństwa jest stosowanie takich metod pracy i urządzeń, które ograniczają poziom zapylenia na placu budowy. Na rynku są już dostępne bardzo wydajne sprzęty, których zadaniem jest wyłapywanie nawet najdrobniejszych cząsteczek pyłu i tym samym ochrona pracowników.

 

Jeśli jest to tylko możliwe, cięcie, wiercenie i szlifowanie należy przeprowadzać z użyciem wody, która wiąże pył bezpośrednio w miejscu jego powstawania. Wystarczy wówczas podłączyć kolektor ścieru do odkurzacza przemysłowego, aby od razu zauważyć i odczuć diametralną poprawę. Jeśli jednak użycie wody nie wchodzi w grę, należy każdorazowo podłączyć maszynę do zintegrowanego separatora pyłu lub osłony przeciwpyłowej.

 

Niezwykle ważne jest przy tym zwrócenie uwagi na jakość akcesoriów ochronnych. Odkurzacz przemysłowy powinien posiadać klasę H oraz być wyposażony w filtry HEPA H13. Zwykły odkurzacz, np. domowy, nie rozwiąże problemu. Dodatkowo warto stosować przenośne oczyszczacze powietrza z filtrami HEPA H13, co pozwoli ograniczyć ilość cząsteczek pyłu w powietrzu i tym samym chronić pracowników niepracujących bezpośrednio przy obsłudze maszyny tnącej, wiercącej czy szlifującej.

 

Rozwiązania Husqvarna

 

Husqvarna jest czołowym producentem maszyn i urządzeń ograniczających zapylenie na placach budowy. Firma oferuje rozwiązania kompaktowe, jak 1-fazowe odkurzacze przemysłowe klasy H czy odkurzacze do ścieru, ale również sprzęty do intensywnej pracy, w tym 3-fazowe odkurzacze przemysłowe klasy H. Wszystkie urządzenia są wyposażone w filtry HEPA H13, co jest gwarancją bezpieczeństwa i komfortu pracowników.

 

Odkurzacze Husqvarna S-Line to urządzenia kompaktowe, lekkie, napędzane silnikami 1-fazowymi o dużej mocy, wyposażone w oddzielne chłodzenie i przystosowane do nieprzerwanej pracy przez cały dzień roboczy. Wyróżnia je poręczność, łatwość przenoszenia oraz wskaźnik przepływu powietrza, dzięki któremu operator odpowiednio wcześniej wie, że czas na czyszczenie filtra. Odkurzacze S-Line są wyposażone w system czyszczenia stożkowego filtra głównego Jet Pulse, który umożliwia stałe odprowadzanie pyłu przez wiele godzin. Worek Longopac jest bardzo łatwy w opróżnianiu.

 

Husqvarna T-Line to seria znacznie wydajniejszych odkurzaczy przemysłowych napędzanych silnikami 3-fazowymi. Świetnie sprawdzają się one podczas ciężkich prac wyburzeniowych i budowlanych. Są odpowiednie do współpracy ze szlifierkami jezdnymi oraz systemami odkurzania miejscowego i centralnego. Gwarantują wyłapanie wszelkich zanieczyszczeń, w tym najdrobniejszych cząsteczek pyłu.

 

Serię Husqvarna W-Line reprezentują odkurzacze do szlamu i ścieru, które radzą sobie nie tylko z odprowadzaniem wody, ale także ścieru betonowego, olejów czy chłodziw do maszyn. Urządzenia wyróżnia bardzo wytrzymała konstrukcja, aż 70-litrowy zbiornik na ścier, podzespoły ze stali nierdzewnej oraz 3-stopniowy system filtracji. Duży przepływ ścieru gwarantuje wysoką skuteczność w zastosowaniach przemysłowych.

 

Warto także wspomnieć o przenośnych oczyszczaczach powietrza serii Husqvarna A-Line, które dbają o wysoki komfort i bezpieczeństwo pracowników znajdujących się w bezpośredniej bliskości miejsca powstawania zapylenia. Urządzenia są bardzo kompaktowe i łatwe w przenoszeniu, wykorzystują filtry HEPA H13 oraz zapewniają powietrze ISO 5 klasy 100, czyli o najwyższej jakości. Świetnie sprawdzają się w miejscach, gdzie powstaje pył betonowy czy gipsowy.

 

Inwestycja w przedstawione rozwiązania jest gwarancją zapewnienia pracownikom optymalnych, bezpiecznych warunków, co przekłada się na ich większą wydajność. Bycie odpowiedzialnym pracodawcą oznacza również troszczenie się o zdrowie załogi.

 

Wszystkie urządzenia wchodzące w skład systemu do kontroli pyłu i ścieru marki Husqvarna są dostępne w ofercie firmy iSprzęt.pl.

Zdrowie jest najważniejsze. Systemy do kontroli pyłu i ścieru Husqvarna

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU