28 marca 2018

Tak, tak, tak! Wiosna coraz bliżej, a po tych kilku zimnych, szaroburych miesiącach, wszyscy wypatrujemy już zmiany aury. Szczególnie branża budowlana, która musi obudzić się z zimowego snu. Przełom lutego i marca jest ostatnim momentem na to, by przyjrzeć się kondycji nieużywanych od dawna maszyn budowlanych. Sprzęt nie powinien ruszać do pracy na pełnych obrotach bez wcześniejszego przeprowadzenia podstawowych czynności serwisowych. W tym poradniku E-maszbud.pl podpowiemy Wam, jak przygotować maszynę budowlaną do rozruchu po zimowym przestoju. Zaczynamy.

 

Długi przestój szkodzi maszynie

 

Choć zimy w naszym kraju są coraz łagodniejsze, to nadal wiele maszyn budowlanych jeszcze przed końcem roku jest odstawianych na firmowe place, gdzie mają czekać na początek nowego sezonu. Jeśli sprzęt został odpowiednio zabezpieczony, to nic złego nie powinno się z nim stać. Nie oznacza to jednak, że wraz z nastaniem wyższych temperatur można, ot tak, uruchomić silnik i ruszyć do pracy.

 

Maszyna po zimowym przestoju wymaga przeprowadzenia podstawowego przeglądu. Naprawdę warto to zrobić, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia poważnych awarii już u progu wiosny.

 

Pozimowy przegląd zaczynamy od sprawdzenia układów elektrycznych. Wysoka wilgotność, gwałtowne zmiany temperatur – to mogło spowodować uszkodzenie delikatnych podzespołów. Swoje mogły też zrobić kuny, które uwielbiają niszczyć np. przewody.

 

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie dolotu i wylotu pod kątem obecności ciał obcych, jak liście, gałęzie, piasek i inne zanieczyszczenia. Może zabrzmi to śmiesznie, ale czasami maszyny budowlane okazują się być świetnymi „schowkami” dla małych zwierząt.

 

- Zachęcam również do przeprowadzenia podstawowego serwisu olejowo-filtrowego. Nie jest to duży koszt, a świeży olej, filtr oleju, paliwa i powietrza, znacząco wpłyną na sprawność maszyny. Nie trzeba też będzie tego robić w trakcie sezonu, gdy po prostu nie ma na to czasu. – radzi Łukasz Stanaszek z firmy WIBAKO, partnera naszego poradnika.

 

Dalsze czynności

 

Po zimie warto dokładnie przyjrzeć się kondycji elementów gumowych zawieszenia i hydrauliki. Jeśli gumy są popękane lub sparciałe, należy je wymienić właśnie teraz – później z pewnością będą przyczyną kłopotliwej awarii.

 

- Ważne są również wszelkie regulacje, szczególnie zaworów i elementów hydraulicznych. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że maszyna zacznie sezon w optymalnym zakresie wydajności i bez sprawiania niemiłych niespodzianek. – dodaje Łukasz Stanaszek.

 

Oczywiście przed sezonem kontrolujemy także ogólną kondycję silnika, szukając ewentualnych rozszczelnień czy pęknięć. To samo dotyczy układu chłodzenia – jeśli przed zimą zostawiliśmy w nim wodę, to wiosną może się okazać, że konieczna będzie wymiana chłodnicy.

 

Warto także pamiętać o powstrzymaniu się przed uruchamianiem silnika „na chwilę” podczas niskich temperatur. Może to spowodować wytrącenie się pary wodnej wewnątrz jednostki, a w konsekwencji rozrzedzenie oleju. Uruchomienie zaplanujmy tak, aby maszyna mogła już normalnie pracować.

Tych czynności jest całkiem sporo, dlatego zachęcamy, by nie czekać z nimi do ostatniej chwili. Właśnie teraz jest dobry czas na wykonanie przeglądu i usunięcie ewentualnych awarii. Wiosna za pasem – nie dajcie się zaskoczyć!

Zrób to jeszcze przed wiosną! Jak przygotować maszynę budowlaną do rozruchu po zimowym przestoju? Poradnik E-maszbud.pl

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

REKLAMA

e-maszbud.pl to e-gazeta o maszynach i sprzęcie budowlanym: nowości, wiadomości, prezentacje, wydarzenia

MENU